Palestinci chtějí provést pitvu Arafátova těla aby zjistili, jak skutečně zemřel. Začali proto s odstraňováním betonu a kamenů v mauzoleu v Ramalláhu, kde je jeho tělo uloženo už osm let.

Práce mají trvat dva týdny, koncem měsíce pak mají francouzští, švýcarští a zřejmě také ruští experti ostatky exhumovat. Mauzoleum bylo už v pondělí uzavřeno pro veřejnost a vchod k němu je zakryt modrou plachtou.

Spekulace o jiném než přirozeném úmrtí vyvolal letos o prázdninách dokument stanice Al-Džazíra o možné příčině smrti palestinského vůdce.

Soud ve francouzském Nanterre zahájil vyšetřování Arafátovy smrti koncem srpna v reakci na obvinění z vraždy, které koncem července proti neznámému pachateli vznesla vdova po Arafátovi Suha. Ta se domnívá, že byl její muž otráven.

Opírá se přitom o výsledek analýzy švýcarských vědců, kteří zjistili abnormální množství polonia v Arafátových osobních věcech, které dala letos vdova k dispozici ústavu radiační fyziky v Lausanne. Vědci prohlásili, že v osobních věcech bylo nalezeno polonium.

"Na čepici, kterou měl na sobě, podle jeho ženy až do jeho posledního dne byl malý vzorek jeho krve. Kousek látky s krví jsme vyřízli a zjistili, že obsahovala množství polonia," uvedl lékař.

Zvýšené množství polonia nalezli také na jeho zubním kartáčku a dalších osobních věcech.

Palestinské vedení proto souhlasilo s otevřením hrobu a provedením pitvy. Mnoho Palestinců je přesvědčeno, že Arafát byl otráven a že za jeho vraždou stojí Izrael a Spojené státy.

Vdovu po Arafátovi omrzel nákladný exil. Aneb jak se žije pět let po jeho smrti - čtěte ZDE

Arafát zemřel v pětasedmdesáti letech 11. listopadu 2004 v nemocnici u Paříže. Podle oficiální lékařské zprávy byl příčinou smrti rozpad červených krvinek. Příčina tohoto rozpadu ale udána nebyla a pitva nebyla nikdy provedena.