Izrael pohrozil syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi útokem. Pokud prý syrské síly budou dále při potlačování místní vzpoury zasahovat Izraelem okupované Golanské výšiny, jeho armáda bude připravena. S odvoláním na vysokého představitele izraelské vlády to uvedla agentura Reuters.

V Golanských výšinách, o které Sýrie přišla při blízkovýchodní válce v roce 1967, poslední desetiletí převažoval klid. V posledních dnech ale byly opakovaně zasaženy údajně zbloudilými střelami ze Sýrie.

Nikdo sice nebyl zraněn, napětí se ale s každou střelou stupňuje. Izrael se dosud snažil zůstat mimo konflikt, který téměř před dvaceti měsíci v znepřátelené sousední zemi vypukl.

"Za to, co se děje podél naší hranice, je podle nás vinen režim v Sýrii," uvedl v prohlášení místopředseda a ministr pro strategické záležitosti izraelské vlády Moše Jaalon.

V narážce na pokračující občanskou válku v Sýrii zdůraznil, že "pokud se tento konflikt bude šířit k nám, tak budeme vědět, jak chránit občany a svrchovanost Izraele". Vyjádřil ale naději, že se Damašek zachová zodpovědně.

Také izraelský ministr obrany Ehud Barak doufá, že syrský režim přestane s ostřelováním území Golanských výšin, kam například ve čtvrtek na jednu osadu dopadl minometný granát. Podle šéfa izraelské obrany se tak stalo při operaci syrských jednotek proti rebelům v pohraniční oblasti.

Barak dále vyjádřil naději, že rebelové v Sýrii zvítězí, Asad padne a v zemi začne nový život.

Že Asadův režim oslabuje dokládá i jeden z posledních útěků nespokojených obyvatel i představitelů. Jen během noci ze čtvrtka na pátek ze Sýrie uprchlo na osm tisíc lidí, uvádí agentura AFP.

Mezi nimi byla i jedna skupina 71 syrských vládních vojáků včetně dvou generálů a 11 plukovníků, kteří zamířili do Turecka. Vojáci dorazili do příhraniční provincie Hatay, kde hledali útočiště. Byli přijati v táboře určeném pro zběhy ze syrské armády, v němž už nyní jsou podle turecké agentury Anadolu desítky syrských generálů.

Celkem se hovoří o více než 112 tisících syrských uprchlíků v Turecku.