Syřané poprvé od středečního atentátu na bezpečnostní špičky státu mohli vidět Syřané svého prezidenta. Státní televize vysílala záběry prezidenta, který se zúčastnil přísahy nového ministra obrany, který nahradil Daúda Radžhu zabitého při atentátu.

Nepotvrdily se tak zprávy opozice, podle nichž Bašár Asad utekl z Damašku a ukrývá se v rodinné rezidenci v přímořském letovisku Latákíja.

Agentura AFP získala informaci, podle níž z Latákíje do přístavu Tartús odcestovaly Asadova matka a sestra Búšra, aby se zúčastnily pohřbu další z obětí středečního atentátu a prezidentova švagra Ásifa Šaukata. Šaukat pocházel z provincie Tartús a Búšru Asadovou si vzal v roce 1995 přes počáteční nesouhlas Asadova klanu.

Při středečním atentátu zemřel ministr obrany Dáúd Radžha, který byl ve své funkci téměř okamžitě nahrazen, jeho náměstek a zároveň švagr prezidenta Bašára Asada Ásif Šaukata a poradce viceprezidenta Hasan Turkmaní.

Šestačtyřicetiletý Asad i jeho manželka Asma jsou na předních místech seznamu nežádoucích osob, který Evropská unie v rámci sankcí stále rozšiřuje. Od loňského května se evropské sankce vůči Sýrii zpřísňovaly už šestnáctkrát.

Čtvrteční jednání OSN o rezoluci vůči Sýrii ale úspěšné nebylo. Stejně jako už dvakrát v minulosti, i tentokrát Rusko a Čína návrh vetovaly, píše server BBC News. Pro nově navrhovaný text hlasovalo 11 z 15 členů Rady - Pákistán a Jihoafrická republika, které patří k nestálým členům, se zdržely.

Text obsahoval také pasáž, která měla o 45 dní prodloužit mandát pozorovatelské misi OSN v Sýrii. Původní 90denní mandát pozorovatelům vyprší už v sobotu v šest hodin ráno. Rada bezpečnosti má do té doby čas dohodnout se na nové rezoluci.

Diplomatické a ekonomické sankce

Západní navrhovatelé rezoluce zdůrazňovali, že zaštítěním Annanova plánu článkem VII rozumí nikoli vojenskou intervenci, ale diplomatické a ekonomické sankce. Pokud syrská armáda nestáhne těžkou techniku z měst do deseti dní od odhlasování rezoluce.

Krátce po středečním atentátu na syrskou elitu telefonoval americký prezident Barack Obama svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. O případném útočišti, které by Rusko mohlo syrskému prezidentovi poskytnout, se ale prý nemluvilo, uvedl Putinův poradce pro agenturu RIA Novosti.

Turecká a britská média totiž ještě ve středu přinesla informace, že po útoku ze Sýrie okamžitě odletěla první dáma Asma Asadová - a to právě do Ruska. Ruské ministerstvo zahraničí to odmítlo komentovat.

Boje přímo v Damašku pokračují čtvrtým dnem. V ulicích metropole jsou tanky a těžká vojenská technika, které shora doplňují armádní helikoptéry. Vojáci se snaží zneškodnit opoziční síly, které ovládají některé z okrajových čtvrtí.

Zemřely už asi čtyři desítky lidí, střety po celé zemi od víkendu čítají přes dvě stovky převážně civilních obětí.

Britský premiér David Cameron ve čtvrtek Asada vyzval k odstoupení. "Nastal pro něj čas odejít, přišel čas pro předání moci v Sýrii," prohlásil v Kábulu, kam přijel na setkání s afghánským prezidentem a pákistánským premiérem.