Syrský ministr obrany Dáud Radžha byl podle zprávy syrské státní televize zabit při středečním atentátu na budovu národní bezpečnosti v centru Damašku v době, kdy se v ní konala schůzka vysokých režimních představitelů.

Zraněním podlehl v nemocnici také Radžhův náměstek a švagr prezidenta Bašára Asada Ásif Šaukat. Mezi "vážně zraněnými" jsou podle dostupných zpráv i ministr vnitra generál Muhammad Ibráhím Šaar a šéf rozvědky Hišám Bachtjár.

Atentátníkem byl údajně bodyguard z blízkého okruhu prezidenta Bašára Asada, oznámila agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný bezpečnostní zdroj.

Prezident Asad okamžitě mrtvého ministra obrany nahradil - jmenoval dosavadního náčelníka generálního štábu armády Fahda Faradže.

Syrská armáda reagovala na atentát prohlášením, že je více než kdy před tím odhodlána potírat veškeré formy terorismu a "rozdrtit každou ruku, která škodí národní bezpečnosti".

"Ozbrojené síly jsou odhodlány vymýtit vraždící gangy a kriminálníky a pronásledovat je, ať půjdou kamkoliv," citovala z prohlášení přečteného ve státní televizi agentura Reuters.

Státní televize později uvedla, že ministr vnitra Šaar je naživu a jeho stav je "stabilizovaný". Reagovala tak na zprávy některých arabských televizí, které ohlásily Šaarovu smrt. Upřesnila rovněž, že šéf rozvědky Bachtjár podstupuje v nemocnici operační zákrok.

Terčem útoku byla budova národní bezpečnosti ve čtvrti Ravda v době schůzky kabinetních ministrů a vysokých bezpečnostních činitelů. Podle televize šlo o čin sebevražedného atentátníka, opoziční zdroje hovoří o výbuchu nálože v autě.

Agentura DPA informovala o pěti mrtvých a dalších zraněných, většinou z řad bezpečnostních pracovníků a jejich rodinných příslušníků.

V čele resortu národní bezpečnosti stojí generál Hišám Ichtijar, o němž zatím není známo, zda se v budově v době útoku nacházel.

Klíčová osoba

Jednasedmdesátiletý Ichtijar je klíčovou postavou režimních represí proti povstání, které vypuklo v Sýrii v březnu 2011 a vyžádalo si od té doby už kolem 17 tisíc obětí. Ichtijar figuruje od loňského května na seznamu osob, na které uvalila sankce Evropská unie.

V Damašku i ve středu pokračují boje, z jižních částí města je slyšet ostrá palba. Záběry z bojů přenáší překvapivě i státní televize a nevyhýbá se ani záběrům na vojáky, kteří se brání palbě protivníka.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po dnešním útoku přiznal, že se v Sýrii odehrávají rozhodující boje. Kritizoval ale Západ z podněcování opozice k násilí místo toho, aby svět usiloval o zklidnění situace.

USA: Situace se vymyká kontrole

Americký ministr obrany Leon Panetta řekl, že se situace začíná vymykat kontrole a že je třeba, aby se celý svět spojil a usiloval o Asadovo sesazení a předání moci. Šéf britské diplomacie William Hague prohlásil, že atentát svědčí o nutnosti prosadit rezoluci s využitím článku VII Charty OSN. Ten počítá se sankcemi i použitím síly, pokud strany nebudou text plnit.

V RB OSN se má jednat o dvou návrzích nové rezoluce, hlasování bude podle čerstvých zpráv o 24 hodin pozdrženo, aby velvyslanci při RB OSN mohli novou situaci konzultovat se svými vládami.