Imunita před trestním stíháním za jakékoliv zločiny spáchané během 33 let vlády Alího Abdalláha Sáliha. Takový návrh schválil jemenský kabinet. To samé by mělo platit i pro prezidentovi spolupracovníky v civilních, vojenských a bezpečnostních institucích, píše agentura SANA.

Zákon předložil viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí a teď musí být schválen ještě parlamentem. Imunita, kterou pro sebe i svou rodinu požadoval sám Sálih výměnou za odevdání moci, by tak měla pomoci ke konečnému vyřešení jeho odchodu z čela Jemenu.

Plán předání moci vypracovaly státy Perského zálivu. Sálih nejdříve odstoupení radikálně odmítal, poté už několikrát slíbil, že prezidentské křeslo opustí, ale zatím tak neučinil. V listopadu prohlásil, že odejde, pokud mu a jeho rodině bude zaručena beztrestnost.

V prosinci byla v Jemenu vytvořena přechodná vláda, v níž jsou stejnou měrou zastoupeny opozice i Sálihova strana. Sám Sálih po loňské dohodě s opozicí slíbil, že odjede do USA a americká vláda během vánočních svátků oznámila, že zvažuje možnost přijmout ho v USA na doléčení zranění, která utrpěl při loňském červnovém atentátu.

Počátkem ledna ale jemenské úřady oznámily, že jeho závazek demise zůstává v platnosti, prezident prý ale hodlá setrvat v Jemenu až do oficiální rezignace 21. února, kdy se v zemi uskuteční předčasné prezidentské volby.

Zákon o amnestii pro Sáliha, jeho rodinu a spolupracovníky přijal kabinet navzdory bouřlivému celonárodním protestům. Jejich účastníci požadují, aby byl dlouholetý vládce postaven před soud kvůli odpovědnosti za zabití stovek demonstrantů během 11 měsíců loňských protivládních nepokojů.

V čele bezpečnostních složek, které demonstrace potlačovaly, stáli při tom Sálihovi synové a synovci. Návrh zákona přijatý kabinetem ale stanoví, že zakotvená imunita je v Jemenu legálně závazná a nemůže být zvrácena ani změněna.