Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vyzval syrské vedení, aby zastavilo násilné potlačování protivládních manifestací a zahájilo jednání s opozicí. Jde o první podobnou přímou výzvu nejbližšího spojence režimu syrského prezidenta Bašára Asada, napsala ve čtvrtek agentura AP.

Mezi syrskou vládou a jejími oponenty "by měly být (nastoleny) rozhovory", prohlásil Ahmadínežád v rozhovoru pro středeční vysílání portugalské televizní stanice. "Vojenské řešení nikdy není tím správným řešením," prohlásil íránský prezident.

Vládní síly ale v posledních dnech stupňují ozbrojené zákroky, které si podle aktivistů pro lidská práva jen ve středosyrském Homsu vyžádaly ve středu dvacet lidských životů.

Syrská opozice je však značně dezorganizovaná a doposud víceméně dialog odmítala.

Krvavé potlačování protivládních protestů, které od března připravilo o život už přes 2200 lidí, vedlo k mezinárodní izolaci Damašku.

Výrazným a nejbližším spojencem Bašára Asada zůstává Írán, po jehož vzoru syrská vláda obviňuje z rozpoutání nepokojů zahraničí. Účastníky demonstrací označuje za teroristy a prohlašuje, že zabity byly stovky příslušníků bezpečnostních sil.

Ahmadínežádovi dochází trpělivost s Asadem

Ahmadínežádova výzva je podle AP jasným důkazem rostoucí netrpělivosti Íránu s Asadem a jasné odklonění od jeho linie.

Už v srpnu íránský ministr zahraničí vyzval Asada, aby vyslechl některé z "legitimních požadavků" svého lidu. Výzva Alího Akbara Sálehího naznačila lehký posun v postoji Teheránu k Sýrii, přestože neopomněl zdůraznit podporu své vlády klíčovému spojenci.

Pro Asada má spojenectví s Íránem zásadní význam, jelikož za více než 40 let vlády jeho rodiny se dostal do nejhorší izolace na mezinárodní scéně.

USA i další země dokonce obviňují Teherán z podpory Asada v jeho postupu proti demonstrantům. Podle AP ale Írán každopádně nemůže podporovat Asadovu vládu donekonečna a Ahmadínežádova výzva přispěje ke zvýšení neklidu v Damašku.

Protestní pochody se v Sýrii konají každý týden navzdory téměř stoprocentní jistotě, že se jejich účastníci stanou terčem střelby.

Režim ale nepůsobí dojmem, že je v nebezpečí bezprostředního pádu a násilí zřejmě bude v příštích týdnech a měsících eskalovat, upozorňuje AP.