Kuvajtská vláda na čtvrtek svolala mimořádnou schůzi, na které prohlásila, že odstupuje. jak k tomu podotýká agentura Reuters, demise může souviset se sektářským napětím v regionu.

Některé státy v Perském zálivu nedávno vyslaly jednotky do Bahrajnu na pomoc tamnímu režimu utlumit protivládní nepokoje. Kuvajt mezi nimi nebyl a vládnoucí rodina Sabahů se zřejmě před chystanou interpelací ministrů v parlamentu chtěla vyhnout kontroverzním otázkám.

Demise následovala poté, co parlament žádal už o několikátou interpelaci tří ministrů, kteří jsou všichni členy klanu Sabahů. "Ministři podali rezignaci premiérovi a ten ji předá emírovi," řekl Reuters parlamentní zdroj.

Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) nedávno podpořila zásah sunnitského monarchy v Bahrajnu proti tamním prodemokratickým demonstrantům, kteří jsou z velké části šíitští muslimové.

Šíitové a sunnité představují dvě hlavní větve islámu s odlišným názorem na to, kdo je nástupcem proroka Muhammada. Sunnitští panovníci ve státech Perského zálivu se obávají, že šíitský Írán díky pomoci bahrajnským šíitům získá větší vliv v regionu.

Někteří členové GCC do Bahrajnu na pozvání tamního monarchy poslali před dvěma týdny své vojáky. Kuvajt mezi nimi nebyl a demise byla podle agentury AP zřejmě pokusem vyhnout se otázkám v parlamentu, proč tak neučinil. Podle kuvajtského deníku se od šíitského člena parlamentu ohledně Bahrajnu čekala otázka, která by mohla "vyvolat sektářství".

Kuvajt již odvolal svého velvyslance z Íránu a pohrozil vykázáním tří íránských diplomatů ze země.

Kuvajtský parlament, jenž je v zemích Perského zálivu s autokratickými vládci nejvíce otevřený, již několikrát svým dotazováním členů kabinetu vyvolal rezignaci ministrů nebo změny ve vládě. Předpokládá se, že emír Sabah Ahmad Sabah znovu pověří sestavením vlády dosavadního premiéra Násira Muhammada Sabaha.