Bagdád požaduje po Spojených státech omluvu a miliardu dolarů k tomu za to, že jim zničily město. Důvodem rozčilení nejsou stopy, které po sobě zanechaly výbuchy bomb, ale betonové zdi a opuštěné armádní vozy.

Vysoké betonové bloky obyvatele Bagdádu chránily před možnými bombovými útoky. Plán z dílny americké armády svůj smysl bezesporu měl, těžké panely měřící až čtyři a půl metru ale měly z ulic zmizet společně s posledními americkými jednotkami.

A některé byly opravdu strženy. Stále jsou ale místa, kde zdi "chrání" dál. Bagdád nyní požaduje po Spojených státech kromě omluvy i miliardu dolarů za to, že zcela zničily estetickou stránku metropole i její infrastrukturu.

"Jednotky americké armády odpornou a zcela destruktivní cestou změnily toto krásné město ve vojenský tábor, což odráží úmyslnou ignoranci a jejich naprostý nezájem o poznání těch nejprostších základů naší země," cituje agentura Reuters ze středečního prohlášení městské správy.

"Důsledky těchto rozsáhlých škod, které vedly ke ztrátě bagdádské majestátnosti, nemůžeme pominout... Požadujeme po americké straně omluvu bagdádskému lidu a zaplacení náhrad," píše se v oficiálním stanovisku.

Mluvčí radnice Hakím Abdúl Zahra k tomu na vysvětlenou podotýká, že mnoha tunové zdi, které brání slunci "vejít" do ulic, zničily, vedle samotných silnic a parků, také kanalizační a vodní systém města.

Americké jednotky opustily Irák v srpnu loňského roku po sedmi a půl letech. V zemi přesto zůstalo na padesát tisíc vojáků, kteří ale mají v popisu práce operaci "Nový začátek". Nejsou sice součástí bojové linie, pomáhají však ve školení a trénování iráckých vojáků. Se zbraněmi určenými jen k sebeobraně také své kolegy doprovázejí při bojových akcích, pokud o to jsou požádáni.

Speciální jednotky i nadále pomáhají při pronásledování teroristů. Podle Obamovy administrativy by poslední vojáci měli ze země definitivně odejít do konce letošního roku.