Americký prezident Barack Obama v pátek vojákům v Afghánistánu řekl, že dosáhli významného pokroku v boji proti islámským radikálům. Prezident, který do země přiletěl nečekaně na tříhodinovou návštěvu, se setkal s americkým důstojnickým sborem i prostými vojáky na letecké základně Bagrám.

"Dnes můžeme být hrdí na to, že je méně oblastí pod kontrolou Talibanu," řekl prezident USA před asi 4000 nastoupenými vojáky. Zároveň tvrdil, že mezinárodní koalice v Afghánistánu je "pevná a zvětšuje se". Doložil to tím, že při své první návštěvě v zemi v březnu bylo v koalici 43 zemí, nyní jich je 49.

Obama také ubezpečil, že USA už nikdy nedovolí teroristické síti Al-Káida, aby využila Afghánistánu jako základny k tomu, aby napadla americké území, jako se to stalo při útoku z 11. září 2001. Vyjádřil přesvědčení, že američtí vojáci uspějí v této misi, i když varoval před "těžkými dny", které je na této cestě v rámci dalších chystaných bojů čekají.

Obama již na listopadovém summitu NATO v Lisabonu tvrdil, že situace mezinárodních sil v Afghánistánu je lepší než před rokem.

Podle agentury Reuters se Spojené státy nicméně chystají za necelé dva týdny oznámit změnu strategie boje v devět let trvající válce v Afghánistánu. To znamená, že s dosavadním průběhem příliš Washington spokojený není.

Kvůli špatnému počasí Obama už neletěl vrtulníkem do metropole Kábulu, jak měl původně v úmyslu, nýbrž zůstal na 50 kilometrů vzdálené letecké základně.

Obama měl na programu setkání s tamním prezidentem Hamídem Karzáím, ale kvůli změně místa přistání se připravoval jejich rozhovor prostřednictvím videokonference. Nicméně ani to z technických důvodů nebylo možné, a tak se nakonec s ním zkontaktoval alespoň telefonicky.

Jejich rozhovor, o kterém nejsou podrobnosti, následoval poté, co dnes internetový portál WikiLeaks zveřejnil zprávy amerických diplomatů působících v Afghánistánu, které jsou plné obvinění, že afghánská vládní garnitura je až do nejvyšších funkcí skrz naskrz prolezlá korupcí. Z dřívějších depeší je navíc pravděpodobné, že Američané považují Karzáího za mentálně vratkého, slabého, paranoidního a v podstatě neschopného rozumět fungování jeho státu.

Obama nedávno v Lisabonu poznamenal, že komunikace s Karzáím je někdy poměrně komplikovaná, na druhou stranu uznal, že výtky afghánského prezidenta ohledně vysokého počtu civilních obětí při vojenských útocích spojenců jsou legitimní.