Slibované uvolnění blokády pásma Gazy se setkalo s nevolí obchodníků a pašeráků. Poté, co izraelská vláda slíbila, že přistoupí na apel západu a humanitárních organizací, se na tržištích v Gaze začala šířit panika. Ceny televizí, ledniček, praček a spousty dalšího zboží, které se na trh dostávalo nelegálně tunely pod egyptskými hranicemi, se po uvolnění blokády výrazně zvýší, napsala slovenská agentura SITA.

Obchodníci urychleně vybalují zboží, aby ho prodali ještě před tím, než začne do Gazy proudit legálně. Zboží, po kterém byla dosud velká poptávka, se do Gazy nelegálně dopravuje jen stěží.

"Teď je potřeba hlavně cement, dřevo, železo, mramor nebo keramika. Jenže ty se během transportu mohou rozbít a to nemíním riskovat," řekl médiím jeden z místních obchodníků.

Izrael uvalil na pásmo Gazy sankce po únosu svého vojáka Gilada Šalita komandem palestinských extremistů v červnu 2006. Poté, co se radikální islamistické hnutí Hamas násilně zmocnilo vlády v pásmu v červnu 2007, tyto sankce ještě zpřísnil a kvůli neustávajícímu raketovému ostřelování jihu svého území nakonec zavedl téměř absolutní blokádu pásma.

Izraelský bezpečnostní kabinet v neděli oznámil zrušení pozemní "civilní blokády" pásma Gazy. Na území ovládané radikálním hnutím Hamas má být od nynějška povolen dovoz veškerého zboží k civilnímu užití. Zakázán bude nadále dovoz zbraní, bojových prostředků a "problematického zboží využitelného k různým účelům". Námořní blokáda má být zachována.

Zrušení blokády teď kritizuje izraelská opozice, podle níž je předseda vlády "politicky slepý". "Netanjahu se tímto krokem vzdal a nahrál Hamasu", citoval Livniovou izraelský zpravodajský server Ynet. "Hamas dnes získává legitimitu - a Izrael ji ztrácí," prohlásila Livniová a na Netanjahuovu adresu dodala, že "už mu dnes nikdo nevěří".