Česká republika je připravena poslat do Iráku volební pozorovatele. Při středečním jednání s iráckým premiérem Núrím Málikím to uvedl český ministr zahraničí Jan Kohout, který je od úterka v Iráku na dvoudenní pracovní návštěvě.

Volby, jejichž lednový termín je ohrožen kvůli průtahům při schvalování volebního zákona, byly také předmětem ministrových pozdějších jednání s iráckým viceprezidentem Tárikem Hášimím. Právě on zákon vetoval a vrátil parlamentu.

Českému ministrovi ve středu řekl, že věří v brzký, hladký a demokratický průběh voleb i v to, že se budou konat v souladu s iráckou ústavou.

Musíme vzbudit zájem o irácký trh

Kohout už před cestou řekl, že jede do Iráku s cílem urychlit jednání o smlouvě o vzájemné ochraně investic a o smlouvě o zabránění dvojímu zdanění. Málikímu řekl, že právě těmito dokumenty je třeba "podpořit zájem českých podnikatelů a investorů o irácký trh". "České výrobky mají v Iráku dlouholetou tradici a naše firmy chtějí tuto obchodní a podnikatelskou spolupráci nadále rozvíjet," citoval Kohouta tiskový odbor ministerstva zahraničí.

Podle viceprezidenta Hášimího potřebuje Irák nejen zahraniční investice, ale také pomoc při budování kvalitní veřejné správy a při získávání kvalifikované pracovní síly. Právě na to by se podle něj mohla zaměřit spolupráce s Českem.

Česká republika se podílí na obnově Iráku od roku 2003, kdy byla svržena vláda bývalého prezidenta Saddáma Husajna. Čeští experti proškolili několik tisíc iráckých policistů a cvičili také iráckou dopravní policii, diplomaty a soudce.

Obchodní výměna je zatím nevyrovnaná. Letos výrazně vzrostl český export do Iráku. České firmy vyvezly za prvních osm měsíců do Iráku zboží za 1,2 miliardy korun, což je ve srovnáním se stejným obdobním loňského roku trojnásobek.