Gaza, maskovaný Palestinec Palestinské radikální skupiny na žádost Egypta přistoupily na čtyřiadvacetihodinové příměří s Izraelem, aby umožnily vjezd kamionů s humanitární pomocí do pásma Gazy.

Půlroční příměří mezi židovským státem a radikálním Hamasem vypršelo 19. prosince a Izrael se teď připravuje k odvetě za obnovené raketové útoky Hamasu. Oznámil to v noci na dnešek vysoký představitel izraelského resortu obrany generál Amos Gilad s tím, že se rozhoduje o vhodném momentu úderu a jeho síle.

Čtěte souvislosti

"Připravujeme svou odpověď na hrozby Hamasu, ale ještě musí být rozhodnuto, kdy a v jakém rozsahu bude provedena. Úder je třeba vždy pečlivě připravit, je to jako u chirurgické operace. Pokud zahynou ženy a děti, mezinárodní instance zastaví akci, která tak skončí neúspěchem," řekl Gilad, jenž je hlavním poradcem ministra obrany Ehuda Baraka.

Izraelská vláda v neděli jednala o způsobech, jak čelit pokračujícímu ostřelování izraelských obcí z pásma Gazy, které bylo obnoveno okamžitě po skončení příměří. Řada ministrů podle médií podporovala ráznější zásahy proti palestinskému ostřelování.

Izrael: Ozbrojená akce je nutná

Jiný představitel izraelské obrany označil konfrontaci mezi izraelským státem a Hamasem za nevyhnutelnou, nehledě na výzvy mezinárodní veřejnosti ke klidu. "Způsob, jakým řešit záležitost Gazy, je evidentní. Situace zde je jasná a nepřijatelná. Je na armádě rozhodnout, kdy dojde k akci," řekl agentuře AFP.

Ajmán Tahá z Hamasu odpoledne oznámil, že Hamas i další skupiny přistoupily na egyptskou žádost zastavit na 24 hodin raketové útoky, aby do pásma mohl jižním hraničním přechodem z Izraele projet konvoj s egyptskou humanitární pomocí.
Egypt to potvrdil s tím, že pět kamionů veze humanitární potřeby za miliony dolarů. Zatím čekají v Aríši na severu Sinajského poloostrova a čekají na izraelské povolení k průjezdu do pásma.

Hamas pohrozil, že v případě, že se Izrael rozhodne pro vojenskou operaci, může očekávat sebevražedné atentáty. Naposledy se tato skupina přihlásila k protiizraelské sebevražedné akci v roce 2005.

Humanitární krize v Gaze

Izraelská diplomacie začala hledat pro vojenský zásah v pásmu Gazy mezinárodní podporu. Jeho stálá zástupkyně při OSN Gabriela Šalevová dopisem upozornila generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna na možné zahájení bojů. Ministryně zahraničí Cipi Livniová v telefonickém rozhovoru s americkou kolegyní Condoleezzou Riceovou sdělila, že Izrael nemůže tolerovat trvající útoky na izraelské občany.

Vlivem dlouhodobé izraelské blokády v pásmu Gazy postupně docházejí humanitární potřeby a potraviny. Agentura OSN, na jejíž pomoci je závislých asi 700.000 z více než milionu obyvatel pásma, přerušila ve čtvrtek distribuci potravin a oznámila, že jí došly zásoby mouky.