Jednání Rady bezpečnosti OSNRada bezpečnosti, mocná skupina států, která rozhoduje o sankcích či mírových misích, má nové nestálé členy. Staly se jimi Rakousko, Turecko, Japonsko, Uganda a Mexiko.

V bitvě o dvě místa pro Evropu Rakousko a Turecko v hlasování Valného shromáždění OSN porazily Island.

Podle pozorovatelů byl právě Island do vypuknutí světové finanční krize favoritem na získání jednoho z dvou míst určených pro evropské státy. "Není pochyb, že ekonomická krize má na mezinárodní postavení Islandu výrazný dopad," řekl televizi CNN nejmenovaný západní diplomat.

Čtěte více

Zároveň však diplomat upozornil, že každý evropský kandidát má co obhajovat. Turecko budí nedůvěru kvůli silné roli armády ve společnosti, v Rakousku zase výrazně uspěli v posledních volbách pravicoví nacionalisté.

Ještě před hlasováním byl islandský velvyslanec při OSN Hjalmar Hannesson optimistický. Prozradil, že podle něj by Island mohl uspět díky podpoře rozvojových zemí v OSN. "Tyto státy rozumí tomu, co se malé zemi jako jsme my může stát," řekl.

Írán neuspěl kvůli jádru

Ještě složitější byla pozice Íránu, soupeřícího o asijské místo s Japonskem. Írán nakonec získal jen 30 hlasů a s Japonskem, pro které hlasovalo 158 zemí, drtivě prohrál.

Írán znevýhodnilo mimo jiné i lpění na vlastním jaderném programu a obohacování uranu. Samotná rada bezpečnosti kvůli němu schválila již řadu protiíránských sankcí, včetně nejnovějších z letošního září.

Volební období v jednom z nejdůležitějších orgánů OSN trvá dva roky pro státy z jednotlivých kontinentálních skupin. Ty mají vyhrazeno deset z patnácti křesel. Zbývajících pět míst náleží stálým členům, kteří disponují právem veta (Velká Británie, Čína, Rusko, Francie a USA).