ahmadinezad-iran__192x128_.jpgAhmadínežád tak reagoval na úterní výroky prezidenta USA George Bushe, podle kterých jsou západní země dál přesvědčeny, že Írán touto cestou usiluje o jadernou zbraň.

Íránský prezident v projevu přenášeném státní televizí potvrdil odhodlání Teheránu naplnit jaderný program, když oznámil, že země "dosáhla s boží pomocí vítězství a nepřátelé se na nic nezmohou".

Připomněl, že Západ se snažil Írán odradit od jeho "zářivé cesty" vedoucí k jadernému programu "vojenskými hrozbami... a politickým tlakem, ale dnes vidí, že všechny jejich plány zkrachovaly".

Americký prezident George Bush v úterý na závěr summitu Evropské unie a Spojených států ve slovinském Brdu upozornil, že Írán s jadernou zbraní by byl pro mír ve světě nebezpečný. V současné situaci je však podle Bushe třeba s Teheránem jednat a přimět íránský režim, aby svůj jaderný program zcela odtajnil.

"Musíme dále pracovat na tom, abychom jim velmi jasně ukázali, že mají na vybranou: buď se mohou dále izolovat, nebo mohou mít s námi všemi vynikající vztahy, jestliže způsobem, který je ověřitelný, zastaví program obohacování (uranu)," dodal Bush.

Čtěte také:

Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Javier Solana má ještě tento víkend odcestovat do Teheránu, aby tam předložil novou nabídku obsahující pobídky ve prospěch Íránu, pokud se svých jaderných ambicí zřekne.

Írán, který je čtvrtým největším světovým producentem ropy, ale v minulosti opakovaně odmítl vzdát se programu na obohacování uranu výměnou za obchodní a další výhody ze strany Západu.

Jaderné ambice Íránu nejsou podle odborníků ospravedlnitelné ani z civilního hlediska. Vyrábět si vlastní jaderné palivo se vyplatí až při provozování více než tuctu jaderných reaktorů. Írán bude mít na dlouhou dobu jedinou jadernou elektrárnu v Búšehru postavenou Ruskem. A i ta má využívat ruské palivo.