Americký prezident George Bush otevřel cestu pro poskytnutí významné americké pomoci Pákistánu pro boj proti terorismu poté, co se v této zemi ujala moci nová vláda. Oznámil to v úterý ve Washingtonu mluvčí Bílého domu Gordon Johndroe s tím, že pomoc ve výši stovek milionů dolarů (několika miliard Kč) na rok 2008 má být zásadní pro zvládání terorismu v oblasti.

V memorandu zaslaném americké ministryni zahraničí Condoleezze Riceové a datovaném v pondělí Bush oznamuje rozhodnutí vyjmout Pákistán ze seznamu zemí, jimž Spojené státy nemohou podle zákona poskytovat rozvojovou pomoc, protože v nich legálně zvolený premiér byl svržen pučem nebo sesazen dekretem. To byl dříve případ Pákistánu, kde v roce 1999 prezident Parvíz Mušaraf sesadil vojenským pučem tehdejšího premiéra Naváze Šarífa. V úterý ale nově zvolený pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání složil přísahu a převzal řízení vládních záležitostí.

Americká vláda je sice nadále zneklidněna případy porušování lidských práv v Pákistánu, ale "Pákistán je zásadním spojencem v boji proti terorismu", cituje agentura AFP mluvčího Johndroea.

"Prezident rozhodl, že vyjmutí této země z restrikcí je důležité pro americkou odpověď na činy mezinárodního terorismu a pro úsilí v boji proti takovým činům, a že usnadní přechod k demokratické vládě v Pákistánu," dodal mluvčí.

Washington z důvodu boje proti terorismu podporoval i předchozí pákistánské vlády, ale převážně po vojenské linii. Nyní bude možná přímá rozvojová pomoc na oficiální úrovni. Tento vývoj naznačovala již skutečnost, že se úterní inaugurace nového pákistánského premiéra zúčastnil náměstek americké ministryně zahraničí John Negroponte. Zatímco předchozí vláda podporovaná USA vedla proti teroristům vojenskou kampaň, nynější koalice se údajně chystá s některými radikálními skupinami vyjednávat.