Írán se během několika dnů chystá vypsat tendry na výstavbu dvou dalších jaderných reaktorů. Uvedla to dnes íránská Atomic Energy Organisation, která má jadernou energetiku v náplni. První elektrárnu štěpící atom staví Írán v Búšehru s ruskou pomocí. Íránského jaderného programu se přitom Západ obává.

Nové reaktory by měly stát v Búšehru jako první elektrárna a každý z nich by měl mít instalovaný výkon 1000 až 1600 megawattů. Írán má v plánech postavit do roku 2020 síť jaderných elektráren s kapacitou 20.000 megawattů, napsala agentura Reuters.iran_jaderny_program_172.jpg

Obavy Západu z íránského jaderného programu se týkají snah země obohacovat uran. Podle ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammada Baradeje jsou znepokojivé zatím spíš motivy Íránu k získání obohaceného uranu než samotná výroba. Teherán v pondělí oznámil, že začal obohacovat uran průmyslově. Rusko ale íránské kapacity v tomto směru zpochybňuje.

Západ se snaží Írán přimět k tomu, aby se vzdal technologie obohacování, i když Teherán tvrdí, že usiluje výhradně o využití obohaceného uranu v energetice. Mezinárodní společenství jej podezírá, že pracuje i na vývoji jaderné zbraně. Rada bezpečnosti OSN kvůli tomu schválila už dvojí sankce proti Íránu.