pakistan-opozice192.jpgOpoziční strany jsou jasnými vítězi pondělních parlamentních voleb v Pákistánu. Sčítání hlasů už je témeř u konce a také mluvčí vládního tábora přiznal porážku politického uskupení kolem současného prezidenta Parvíze Mušarafa.

Nejvíce hlasů získala Pákistánská lidová strana (PPP) zavražděné bývalé premiérky Bénazír Bhuttové, následovaná další opoziční Pákistánskou muslimskou ligou (PML-N) Naváze Šarífa.

Po sečtení hlasů v okrscích, kde se rozhodovalo o 261 mandátech, získala PPP 87 křesel a PML-N 67 míst. Uskupení kolem vládní Pákistánské muslimské ligy Kaide Azam (PML-QA) má zatím 38 poslaneckých křesel. Dosud 19 mandátů získalo Národní hnutí muhadžírů (MQM), které je tradičním spojencem PML-QA. Zbytek připadá na menší strany a nezávislé kandidáty.

Podle zvláštní zpravodajky HN Lucie Beranové je většina Pákistánců z volebního výsledku v euforii. "Mušaraf to má sečtené. Byl špatný, opravdu špatný," řekl HN řidič Hadží Muhammad. Podobné názory nejsou v ulicích Islámabádu a dalších měst zdaleka v menšině.

Obvyklé oslavy

Pákistánský parlament mění po pěti letech vojenského režimu Mušarafa své složení a země chystá přechod k demokracii. Parlament má 342 míst, ale Pákistánci v přímých volbách vybírali pouze 268 poslanců. Zbývající křesla jsou rezervována pro ženy a pro náboženské menšiny. Tyto mandáty se rozdělí mezi parlamentní strany proporčně podle jejich volebního výsledku.

Dostupné údaje hovoří o velmi nízké účasti voličů. K urnám, dle místní tradice zvlášť pro muže a pro ženy, se ze strachu z útoků nedostavila ani polovina Pákistánců. Navzdory četným policejním plakátům: "Řekni ne své zbrani v den voleb," pak oslavovali výsledky obvyklým způsobem - střelbou v ulicích.

Reportáž HN: "Osamělý" Mušaraf bojoval o přežití - čtěte ZDE

Reportáž HN: Dynastie Bhuttů opět usiluje o Pákistán - čtěte ZDE

Skupina amerických senátorů monitorujících volby dnes hlasování označila za legitimní, byť ne zcela dokonalé. "Volby dosáhly základních standardů důvěryhodnosti a zákonnosti v očích pákistánského lidu i v očích pozorovatelů," řekl senátor John Kerry.

Mušarafovi oponenti směřují ve volbách k přesvědčivému vítězství, ale žádná z opozičních stran pravděpodobně nedokáže sama sestavit vládu. Podle agentury Reuters proto vše nasvědčuje tomu, že o moc se podělí koalice PPP a PML-N.

Šance Mušarafa klesají

Mušaraf řekl už v pondělí, že bude spolupracovat s vítězem a vyzval k národní jednotě. Podle dosavadních vyjádření klíčových aktérů se ale zdá, že zejména Šaríf vůči prezidentovi nebude vstřícný. Někdejší premiér, jehož vládu v roce 1999 svrhl právě Mušaraf, vyzval prezidenta k odstoupení. Podle komentátorů představuje určitou šanci pro Mušarafa snad jen pokus spojit se se stoupenci Bhuttové.

Ásif Alí Zardárí, vdovec po Bhuttové a předseda PPP, se už prohlásil za vítěze voleb. "Jako největší politická síla v zemi požadujeme, abychom byli pověřeni sestavením vlády," řekl Zardárí. Uvedl rovněž, že je ochotný spolupracovat se všemi demokratickými skupinami v parlamentu. "Nezajímáme se však o nikoho, kdo se podílel na fungování minulé vlády," dodal. Zardárí se odmítl jednoznačně vyjádřit, zda bude PPP usilovat o sesazení Mušarafa.

Pokud dvojice nejsilnějších opozičních stran získá ve sněmovně dvoutřetinovou převahu, podle analytiků je pravděpodobné, že se pokusí nepopulárního Mušarafa sesadit. Podle Pákistánců je jedním z rozhodujících argumentů pro nízkou popularitu prezidenta špatná hospodářská situace.

Zatímco sousední Indie láká investory a zažívá ekonomický boom, Pákistán zachraňuje masivní pomoc z USA, které posílají svému spojenci proti terorismu miliardy dolarů ročně.