V Iráku převzal velení generál David Petraeus. Sdělil, že vyhlídky na úspěch jsou dobré, pokud se ale nepodaří stabilizovat situaci v Iráku, čeká zemi propad do hlubšího násilí. "Cesta před námi bude těžká, ale není to beznadějné. Mise je uskutečnitelná," konstatoval.


Petraeus převzal velení nad zhruba 130.000 vojáky po George Caseym. V lednu před branným výborem amerického Senátu řekl, že Američany ještě v Iráku čekají těžké časy.


Rozhodnutí prezidenta George Bushe zvýšit počet Američanů o dalších 21.500 vojáků v rámci upravené bojové strategie zatíží státní rozpočet asi 5,6 miliardy dolarů (přes 110 miliard korun).


Spojené státy už vydaly za válku v Iráku přes 350 miliard dolarů. Kongres, který je nově ovládaný demokraty nad tím neprojevuje nadšení. Zástupce šéfa generálního štábu amerických pozemních sil generál Richard Cody řekl, že nevidí změny ve způsobu, jakým povstalci v Iráku útočí na americké vojáky. Vyjádřil se tak v souvislosti se sérií zásahů islámských ozbrojenců z minulých týdnů proti americkým vrtulníkům.


Podle Codyho byly helikoptéry nedávno vybaveny novým elektronickým obranným systémem, který je má včas varovat před raketami. Uznal ale, že stroje jsou vystaveny i dalšímu nebezpečí, a to například střelbou z ručních zbraní v případě, že letí nízko nad zemí právě proto, aby se vyhnuly raketám. Koncem ledna byly takto sestřeleny dva vrtulníky Apache.