Představa, že úřady uzavřou hranice Česka kvůli možnému šíření viru, může mnohým připadat jako z filmu sci-fi. Čínské úřady přitom uzavřely město se stejným počtem obyvatel, jako má právě Česká republika. Podle listu South China Morning Post je poslední čínskou provincií, kde nebyla nákaza zaznamenána, Tibet.

Jedenáctimilionové město Wu-chan je už třetí den odříznuté od světa. A nejen ono. Čínská vláda uzavřela už 18 měst, ve kterých žije dohromady na 56 milionů lidí. Počet nakažených novým typem koronaviru je přes 2000 a nejméně 56 lidí už kvůli nákaze zemřelo. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury. 

Schopnost šíření nového koronaviru začíná podle čínských úřadů sílit. Na rozdíl od SARS (akutního respiračního syndromu), který se začal šířit v roce 2002 a usmrtil 800 lidí, je nový koronavirus infekční i v inkubační době. Oznámil to v nedělizástupce národní zdravotnické komise Ma Siao-wej. 

Čínští zdravotníci zaznamenali patnáct nových úmrtí, včetně prvního v Šanghaji, a přes 300 nových případů nemoci. Úřady v sobotní bilanci uváděly 41 mrtvých a 1372 nakažených.

Každý nakažený člověk nemoc přenese na další dva až tři lidi, uvádějí dvě na sobě nezávislé britské studie. Zda se bude infekce šířit podle nich záleží na účinnosti ochranných opatření, pro zastavení epidemie by se však úřadům muselo podařit zabránit přenosu v 60 procentech případů. Vědci z univerzity v anglickém Lancasteru odhadují že při současném stavu bude pouze ve Wu-chanu do 4. února přes 190 tisíc nakažených.

Úřady se rozhodly přijmout nová opatření, které mají pomoci zabránit šíření infekce. Čínské cestovní kanceláře nebudou moci od pondělí zajišťovat hotelové rezervace či pobyty pro skupiny, informovala čínská televize CCTV. Patnáctimilionové severočínské město Tchien-ťin po vzoru Pekingu rozhodlo dočasně zastavit provoz dálkových autobusových linek. Pobřežní velkoměsto Šan-tchou na jihu země v neděli rozhodlo o uzavření pro osoby cestující odjinud, automobilovou i lodní dopravu. Přerušen je provoz taxíků, přívozů a autobusů.

Nejde však pouze o Čínu, případy nákazy hlásí také Jižní Korea, Japonsko, Vietnam, Thajsko či Singapur. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - v neděli oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

První tři případy nakažení v Evropě ohlásila už v pátek Francie. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví, které informaci potvrdilo, se zřejmě budou objevovat i další případy. Nakažení se léčí v okolí Paříže a v Bordeaux. Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová uvedla, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci. Poznamenala rovněž, že nákaza se v Evropě potvrdila nejdříve ve Francii zřejmě kvůli tomu, že tamní lékaři jsou schopni nemoc rychle diagnostikovat. Naznačila tím, že další případy by se mohly brzy objevit i v dalších evropských zemích.

 

USA, Rusko a Francie už připravují evakuaci svých lidí z Wu-chanu. S Francouzi koordinuje možný odjezd tří Čechů z města i české ministerstvo zahraničí. "Jednáme s francouzskou stranou o případné evakuaci těch Čechů, kteří by o to stáli," řekla v sobotu mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. Zatím nepadlo žádné rozhodnutí, dodala.

Podle deníku South China Morning Post o evakuaci francouzských občanů jedná francouzský generální konzulát. Mělo by jít o zorganizování odvozu autobusy z Wu-chanu do města Čchang-ša, které je správním střediskem provincie Chu-nan.

Spojené státy připravují na neděli charterový let, kterým by se měli z Wu-chanu vrátit domů občané a diplomati USA. Podle deníku je ve městě v této chvíli přibližně 1000 amerických státních příslušníků. V objednávaném letadle jsou ale místa jen pro 230 cestujících. Na palubě bude pro případ, že by někteří z cestujících byli infikováni, také zdravotnický personál.

S čínskými úřady nyní podobně jedná také ruské velvyslanectví v Pekingu, napsala agentura RIA Novosti. "Zatím oficiální odpověď (ohledně možnosti odjezdu cizinců z Wu-chanu) nemáme. Naši občané nás žádají o objasnění, jak mohou odjet z provincie Chu-pej, jak mohou opustit Wu-chan. V současné době o tom s čínskou stranou jednáme," citovala agentura mluvčího ambasády Georgije Jegorova.

Některé evropské země, například Itálie, Británie či Srbsko, zavedly na letištích oddělené prostory pro pasažéry cestující z postižených oblastí. Ve Spojeném království se při kontrolách několika vytipovaných osob zatím onemocnění novým koronavirem nepotvrdilo. Místní úřady se však obávají, že se virus v zemi pravděpodobně brzy objeví. Nákaza se již objevila v Austrálii.

Případ nákazy koronavirem evidují také Spojené státy, kde byl zaregistrován druhý pacient, u něhož se potvrdila nákaza novým typem koronaviru. Jde o ženu, která se minulý týden vrátila z Číny. Podle médií to oznámilo americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Agentura Reuters napsala, že dotyčná přiletěla z města Wu-chan, kde se nový koronavirus na konci loňského roku objevil, a že infekce u ní byla zjištěna v Chicagu. Podle AP jde 60letou ženu, která se do USA vrátila 13. ledna bez jakýchkoli známek onemocnění, ale o několik dní později oznámila doktorovi, že jí není dobře.

Lékaři Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí sdělili, že žena se již cítí dobře, byla nicméně hospitalizovaná, aby se zabránilo šíření nákazy. Lidé, s nimiž byla v blízkém kontaktu, jsou pečlivě monitorováni.

CDC upřesnilo, že v USA je v současné době prověřováno podezření z nákazy zatím záhadným koronavirem z Wu-chanu u 63 lidí. Dosud byla infekce potvrzena o dvou osob a vyloučena u 11.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je zatím brzy na vyhlášení celosvětového stavu zdravotní nouze.

Zároveň však není jisté, jak snadno se onemocnění přenáší, upozorňuje agentura Reuters. Experti uvádějí, že nový virus by neměl být tak smrtící jako SARS. 

České ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli výskytu nákazy. Výzvu, aby necestovali do Číny, adresovala občanům své země také například ruská vládní agentura Rosturizm.

Čínská vláda v sobotu podle agentury DPA nařídila v celé zemi kontroly a hygienická opatření v osobní dopravě. Na letištích, vlakových a autobusových nádražích i v přístavech by měla být nainstalována zařízení k měření horečky. Všude tam, ale i přímo v dopravních prostředcích, má být zajištěna hygiena včetně dezinfekce.

Vypracovány jsou i plány k zabezpečení léčby nemocných. Připravené kroky zahrnují i způsob izolace osob infikovaných novým virem nebo ke sledování lidí, u nichž je podezření, že byli nakaženi.

Ve Wu-chanu samotném úřady rozhodly zakázat od neděle v centru "nedůležitou" automobilovou dopravu.

Obavy z šíření koronaviru v Číně výrazně poznamenaly oslavy lunárního Nového roku. Mnoho lidí raději zůstalo doma, a pokud se někdo odváží ven, pak raději s maskou na obličeji. Z nařízení úřadů snažících se zamezit šíření zhoubného viru jsou zavřené chrámy, významná turisty hojně navštěvovaná místa, kina i divadla.

V Pekingu byly mimo jiné zrušeny tradiční oblíbené chrámové trhy s různými představeními, s hrami pro děti a se stánky, kde se prodávají pochoutky a novoroční suvenýry. Na neurčito je nepřístupné pekingské Zakázané město, stejně jako například Disneyland v Šanghaji.

Pekingské úřady se také rozhodly dočasně zastavit provoz, rovněž od neděle, na autobusových linkách spojujících čínskou metropoli s dalšími městy. V Pekingu je potvrzeno už pět případů infikování "wuchanským" koronavirem. Dva nakažení přitom nejsou spojení s provincií Chu-pej, což je zřejmě poprvé, co bylo zaznamenáno rozšíření koronaviru bez přímého kontaktu s tímto čínským regionem.

Šťastný Nový rok! Sestry z Wu-chanu lidem popřály v hororových kulisách

 

Šťastný Nový rok! Sestry z Wu-chanu lidem popřály v hororových kulisách