Australské úřady ve čtvrtek na jihovýchodě země zahájily evakuaci obyvatel z oblastí, které jsou kvůli návratu veder ohroženy ničivými požáry. Patří mezi ně například turisty hojně navštěvovaný Klokaní ostrov, který byl už v prosinci ohněm z jedné třetiny zničen. K opuštění domovů jsou znovu nabádáni také obyvatelé města Mallacoota, kde na přelomu roku uvěznily plameny na pláži tisíce lidí. Teploty mají na hustě zalidněném východním pobřeží Austrálie v příštích dvou dnech dále stoupat, informovala agentura AP.

Přechodné ochlazení a mírný déšť přinesly v uplynulých dnech na jihovýchodě Austrálie úlevu obyvatelům i hasičům.

Ve čtvrtek už ale oblast znovu sužovalo vedro a v pátek se podle agentury AP na některých místech čekají teploty dosahující 45 stupňů Celsia.

Předseda vlády státu Viktorie Daniel Andrews apeloval na občany, aby se měli před ničivými požáry na pozoru. "Pokud dostanete příkaz k opuštění domova, pak odejděte. To je jediný způsob, jak můžeme zajistit vaši bezpečnost," řekl Andrews. "Nechceme, aby byli záchranáři – ať už dobrovolníci nebo placení zaměstnanci – vystavováni nebezpečí jen proto, že se lidé neřídí našimi radami," dodal.

Kritická situace je opět na Klokaním ostrově (Kangaroo Island), kam pravidelně přijíždějí za klokany, koaly, ptakopysky či tučňáky davy turistů. Australský premiér Scott Morrison při středeční návštěvě tohoto třetího největšího australského ostrova vyzval zahraniční turisty, aby se nenechali lesními požáry v zemi odradit.

Ve čtvrtek, kdy teploty na ostrově vyšplhaly ke 38 stupňům Celsia, ale místní úřady musely znovu přistoupit k evakuaci některých lokalit, včetně obce Parndana. Již ve středu byla evakuována oblast Vivonne Bay.

"Vyzývám všechny, aby uposlechli varování a přesunuli se na východní část ostrova, která je v tuto chvíli považována za bezpečnou," uvedl šéf jihoaustralských hasičů Mark Jones na tiskové konferenci.

Katastrofální požáry si na jihovýchodě Austrálie vyžádaly už 26 mrtvých a zničily více než 2000 domů a 10,3 milionu hektarů porostu, což je území přesahující rozlohou Českou republiku. Podle expertů k požárům významně přispěla vleklá vedra a sucha – australský meteorologický úřad ve středu uvedl, že loňský rok byl v zemi nejteplejší a nejsušší v historii měření. Australský premiér Morrison ale opakovaně odmítl tvrzení, že by nynější krizová situace v zemi byla důsledkem klimatických změn.

Silnici v Austrálii lemují stovky mrtvých zvířat. Řidič natočil apokalyptický výjev

Australské úřady musí zastřelit 10 tisíc divokých velbloudů, početná stáda totiž při hledání vody a jídla suchem a rozsáhlými požáry stižené zemi představují hrozbu pro obyvatele. Zvířata ve vnitrozemí státu Jižní Austrálie působí škody na majetku a jsou nebezpečná pro motoristy.

Pětidenní kampaň, při které budou velbloudy zabíjet ostřelovači z helikoptér, začala už ve středu, píše AFP.

Úřady se rozhodly stavy velbloudů snížit hlavně na severozápadě státu, kde žijí původní Austrálci. Zvířata tam při hledání vody ničí pozemky i domy, jiná kvůli žízni hynou nebo se při shánění vody zraní. "V některých případech těla mrtvých zvířat kontaminovala vodní zdroje nebo poškodila kulturní památky," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Jižní AustrálieV tomto státě se jedná o první takto rozsáhlé snižování stavů velbloudů.

Česká republika pošle Austrálii, kterou několik měsíců sužují ničivé požáry, dva miliony korun. Mají jí pomoci zmírnit dopady požárů ve státě Victoria. O zaslání peněz rozhodl ministr zahraničí Tomáš Petříček, sdělil ve čtvrtek jeho tiskový odbor.

Česká diplomacie podle něj zůstává v kontaktu s australskými partnery ohledně případné další pomoci a svou pomoc koordinuje i s Evropskou komisí a členskými státy EU. "Společně pomáháme Austrálii při mapování hořících území i při podpoře lidí, kteří vlivem požárů přišli o domovy. Výhledově podpoříme také dlouhodobější obnovu přírody a krajiny a opatření, která by měla snížit rizika opakování tak rozsáhlé katastrofy," uvedl tiskový odbor českého ministerstva zahraničí.

Z Česka poputuje do Austrálie pomoc i z jiných stran. Například pražský magistrát věnuje 160 tisíc korun australské organizaci Bushfire Emergency Wildlife Fund, která provozuje zoo v Melbournu. Peníze půjdou na pomoc při záchraně divokých zvířat a Praha je získá ze vstupného do zoo v Troji.

Silnici v Austrálii lemují stovky mrtvých zvířat. Řidič natočil apokalyptický výjev