V posledních dnech zmizelo nejméně 12 čínských aktivistů hájících práva dělníků. Zdroje blízké aktivistům si myslí, že jde o koordinovanou snahu čínských úřadů umlčet hlasitou skupinu, která se skládá většinou z univerzitních studentů a čerstvých absolventů, informovala agentura Reuters.

Úřady v pátek večer podle zdrojů odvedly minimálně devět aktivistů v Pekingu, Šanghaji, Kantonu a Šen-čenu. Další tři byli zadrženi v neděli ve městě Wu-chan.

Ministerstvo veřejné bezpečnosti, které má na starosti dohled nad policií v celé zemi, na žádost o vyjádření nereagovalo.

Zadržování osob je zřejmě nejnovějším krokem úřadů proti malému, ale sílícímu hnutí studentů a absolventů několika elitních univerzit. Ti uvádějí, že prosazují principy marxismu.

Vládnoucí komunistická strana, která marxismus zastává jako jednu ze svých hlavních ideologií, brání jakékoliv formě aktivismu nebo organizování, které se potenciálně mohou vymknout kontrole.

Mladí aktivisté si vysloužili pozornost úřadů letos v srpnu. Tehdy se sešlo asi 50 studentů z celé Číny, aby podpořili tovární dělníky strojírenské firmy Jasic International, kteří chtěli založit odborovou organizaci. Policie později vtrhla do bytu v jihočínském městě Chuej-čou, kde studenti přebývali, a některé z nich zadržela.

"Myslím, že úřady se nyní rozhodly tuto záležitost uzavřít," řekl agentuře Reuters jeden studentský aktivista na univerzitě v Pekingu. "Současně chtějí úřady zrušit Skupinu na podporu dělníků v továrně Jasic. Proč by jinak najednou prováděly razie v takto velkém měřítku a zatýkaly najednou tolik lidí?" dodal student, který s reportéry hovořil pod podmínkou anonymity.

Mezi pátečními zadrženými bylo podle studentských aktivistů alespoň pět absolventů Pekingské univerzity, jedné z nejlepších univerzit v Číně.

Podle dosud nepotvrzených informací agentury Reuters je jedním ze zadržených student Pekingské univerzity Čang Šeng-jie. Policie si pro něj přišla v pátek přímo do areálu univerzity. Záběry ze zatýkání, jejichž autenticitu se nepodařilo ověřit, pak nějakou dobu kolovaly po sociálních sítích.

Čang v srpnovém rozhovoru reportérům agentury Reuters řekl, že jeho skupina "se soustřeďuje pouze na zlepšování společnosti všemi možnými způsoby, ať už jde o zlepšování životů továrních dělníků, boj za rovnoprávnost pohlaví či hájení takových forem rozvoje, které by byly šetrné k životnímu prostředí".

Minulý měsíc zrušila Cornellova univerzita v USA spolupráci na dvou výměnných programech s Čínskou lidovou univerzitou (Renmin University), jinou přední vzdělávací institucí z hlavního města. Důvodem bylo to, že tamní studenti byli trestáni za podporu práv pracujících.