Čína údajně buduje u své hranice se Severní Koreou síť uprchlických táborů. Napsal to v úterý britský list Guardian s tím, že Peking se takto připravuje na možný příliv běženců, pokud by režim severokorejského diktátora Kim Čong-una padl a KLDR zachvátil chaos či přímo ozbrojený konflikt.
Zprávu o tajné výstavbě nejméně pěti uprchlických táborů u 1416 kilometrů dlouhé hranice Číny a KLDR zveřejnil jako první minulý týden deník Financial Times s odvoláním na vnitřní dokument, který unikl z čínské státní telekomunikační společnosti China Mobile. Ta podle všeho dostala za úkol zajistit pro tyto tábory internetové služby.
Tábory jsou podle zmíněného dokumentu budovány v čínské provincii Ťi-lin. "Vzhledem k přeshraničnímu napětí (...) komunistická strana a vláda okresu Čchang-paj navrhly zřídit až pět uprchlických táborů v tomto okrese," píše se v textu, jehož pravdivost Guardian nemohl ověřit.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí odmítl v pondělí existenci táborů potvrdit, zároveň ale jejich výstavbu nepopřel. "Žádnou takovou zprávu jsem neviděl," řekl mluvčí Lu Kchang novinářům.
Podle listu Guardian výstavba táborů odráží rostoucí obavy Pekingu z potenciální politické nestability, či dokonce zhroucení režimu v Severní Koreji.
KLDR provedla v září svou šestou a zatím nejsilnější jadernou zkoušku. V poslední době uskutečnila také sérii raketových testů. Koncem listopadu otestovala raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. USA následně vyzvaly svět, aby s Pchjongjangem přerušil veškeré styky.
Expert na Severní Koreu Čcheng Siao-che, který působí na univerzitě v Pekingu, uvedl, že nemůže pravost dokumentu potvrdit, ale že by bylo od Číny nezodpovědné, pokud by takové přípravy nepodnikala.
"Napětí na Korejském poloostrově je vysoké... je na pokraji války. A jako velmoc a sousední země by Čína měla mít připravené plány pro všechny eventuality," dodal.
Minulý týden oficiální list v čínské provincii Ťi-lin, která je nejblíže severokorejské základně sloužící k jaderným testům, otiskl celostránkový článek s radami, jak reagovat v případě jaderné katastrofy. Při takové události jsou užitečným pomocníkem jódové tablety, ochranné masky a mýdlo, napsal Ťilinský deník.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist