Ministři zahraničí ze Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a Číny v neděli přijali rámcovou dohodu, která stanoví principy pro jednání o pravidlech chování v Jihočínském moři. Některé země z deseti členů ASEAN a Čína ji podle agentury Reuters označily za pokrok. Jiní ale pochybují o její efektivnosti, neboť v dohodě chybí požadavek na to, aby pravidla chování byla závazná a vynutitelná a aby byl definován mechanismus řešení sporů. Text dohody nebyl zveřejněn.

Čínský ministr zahraničí Wang I uvedl, že dohoda vytvořila solidní základ pro jednání. Ta by mohla podle něj začít letos, pokud "bude situace v Jihočínském moři stabilní a nevyskytnou se větší vměšování třetích stran".

Podle kritiků se Peking jen snaží získat čas a oddalovat jednání proto, aby mohl pokračovat ve výstavbě umělých ostrovů v Jihočínském moři. Toto moře je strategicky důležité, prochází jím zhruba třetina světového lodního obchodu, je zdrojem lukrativního rybolovu a pod jeho dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu.

Čína a další země regionu vedou dlouholeté spory o ostrovy v Jihočínském moři. Čína navíc v tomto moři už vybudovala sedm umělých ostrovů a na třech z nich zřídila letištní dráhy a zařízení, jež mohou sloužit i k vojenským účelům. Proti tomu protestují země v oblasti, které si na části Jihočínského moře činí nárok, ale i Spojené státy.

Deklaraci o pravidlech chování v Jihočínském moři přijaly státy ASEAN a Čína už v roce 2002. V tomto nezávazném dokumentu zúčastněné strany uvedly, že vytvoří závazný kodex chování. Na něm se ale stále nedohodly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist