Nový Zéland chce do roku 2050 vyhubit nepůvodní faunu v zemi. Týká se to krys, ale také například lasiček a vačice opossum, sdělila v pondělí podle agentury DPA novozélandská vláda.

Nepůvodní zvířecí druhy ohrožují podle vlády na ostrově původní faunu. Ročně údajně zabijí asi 25 milionů zástupců místního ptactva. Vačice může přenášet také tuberkulózu a nakazit pak třeba krávy a vysokou zvěř.

Právě zmínění ptáci nemají žádný obranný mechanismus proti lasičkám, krysám a vačicím, protože se tisíce let vyvíjeli v určité ostrovní izolaci bez kontaktu s dravci. K nejznámějším novozélandským ptákům patří až 60 centimetrů vysoký kivi, jehož zvláštností je, že nemůže létat.

"Dříve byli největší hrozbou pro naše divoká zvířata pytláci a kácení lesů, ale dnes jsou to do země zavlečení dravci," uvedl podle DPA předseda novozélandské vlády John Key.

Novozélandská vláda hodlá do vyhubení nepůvodních druhů v zemi investovat 28 milionů novozélandských dolarů (více než 486 milionů korun) a doufá, že se jí podaří získat další peníze také od soukromých firem. Jak chtějí proti krysám, lasičkám a dalším postupovat, nebylo ještě rozhodnuto.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist