Více než 20 hlav států, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina a jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, se počátkem září zúčastní oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Vyplývá to z úterního seznamu hostů, kteří účast na oslavách přislíbili.

Nejvýše postaveným západním představitelem bude český prezident Miloš Zeman, uvedl podle agentury Reuters náměstek čínského ministra zahraničí Čang Ming.

Z programu českého prezidenta, který v úterý poskytl jeho mluvčí Jiří Ovčáček, vyplývá, že Zeman půjde v Pekingu i na vojenskou přehlídku plánovanou na 3. září. Ta bude vyvrcholením slavnostních akcí. Lídři západních mocností účast na oslavách odmítli, některé západní země ale vyšlou do Pekingu své ministry zahraničí nebo jiné vysoké činitele.

Francii a Itálii budou například reprezentovat šéfové diplomacií Laurent Fabius a Paolo Gentiloni, Spojené státy, Německo, Kanada a Evropská unie budou zastoupeny svými velvyslanci, řekl Čang.

Evropští a američtí představitelé opakovaně vyjádřili obavy, že připravovaná přehlídka vojenské moci Číny by mohla vyslat špatný signál v již tak napjaté situaci v regionu, kde stále větší územní rozpínavost Pekingu vyvolává rozhořčení Japonska a dalších asijských zemí.

"Je to na každé zemi, aby se rozhodla, koho chce poslat. V Číně vnímáme všechny, kdo přijedou, jako naše hosty a všechny je vítáme," odpověděl Čang na otázku, zda Čína považuje za urážku, že vůdci západních mocností návštěvu oslav odmítli.

Na seznamu chybí podle očekávání také japonský premiér Šinzó Abe. Mezi Čínou a Japonskem panuje napětí kvůli sporům o území v okolních mořích, kde Peking stále důrazněji prosazuje své teritoriální nároky, mimo jiné stavbou nových, vojensky významných umělých ostrovů.

Peking navíc Tokiu vyčítá, že se dostatečně neomluvilo za krutosti spáchané na čínských občanech v letech 1931 až 1945, kdy Japonsko okupovalo části Číny.

"Několikrát jsme zdůraznili, že oslavy nejsou namířeny proti žádné konkrétní zemi, ani proti Japonsku a japonskému lidu. Nijak nesouvisejí se současnými čínsko-japonskými vztahy," uvedl nicméně na dnešní tiskové konferenci Čang.

Severokorejský diktátor Kim Čong-un, o jehož možné účasti se spekulovalo, nakonec bude v Pekingu rovněž chybět. KLDR bude reprezentovat tajemník ústředního výboru Korejské strany práce Čche Rjong-he, který patří k nejbližším Kimovým spolupracovníkům.

Na seznamu potvrzených účastníků oslav jsou také bývalí vlivní západní politici jako někdejší britský premiér Tony Blair či bývalý německý kancléř Gerhard Schröder i stávající generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Seznam zahrnuje dále vůdce zemí, které mají blízké vztahy s Pekingem, jako například venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra.

Zda se český prezident zúčastní přímo vojenské přehlídky, během níž bude pochodovat ulicemi Pekingu více než 10 tisíc vojáků, stále není jasné.