Nejméně 22 lidí přišlo o život a zhruba 120 dalších bylo zraněno při mohutné explozi v thajské metropoli Bangkoku. Vyplývá to z nejnovějších informací policie a zdravotníků. Velitelství policie popřelo předchozí zprávy médií o téměř třech desítkách obětí.

V pondělí vybuchla trhavina uvnitř hinduistického chrámu na rušné křižovatce v centru města. Mezi oběťmi je i sedm zahraničních turistů, tři Číňané, dva Malajsijci, jeden Filipínec a jeden turista ze Singapuru. Česká ambasáda nemá informace, že by mezi mrtvými byli Češi. Hospitalizováno bylo 123 lidí, mnozí v kritickém stavu.

Prajutch v thajském televizi prohlásil, že v zemi "stále ještě operují protivládní skupiny". Nikoho konkrétního ale z pumového útoku neobvinil. Policie údajně nechává všechny vyšetřovací verze otevřené, včetně útoku muslimských separatistů z jihu země nebo čínských Ujgurů, které minulý měsíc Thajsko vyhostilo zpět do Číny.

Podle šéfa thajské policie Somjota Pumpummuanga byla nálož umístěna uvnitř hinduistického chrámu. Trhavina byla umístěna v trubce obalené šatstvem. Dřívější informace uváděly, že byla upevněna před svatyní na zaparkovaném motocyklu.

Zprávy o tom, že byla nalezena a zneškodněna ještě další nálož, se nepotvrdily. K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. V pondělních večerních hodinách ale šéf thajské armády prohlásil, že bomba nepatří k výbavě, na jakou jsou místní úřady uvyklé u muslimských separatistů působících na jihu země.

"Neshoduje se to s incidenty v jižním Thajsku. Typ použité bomby také nemá s jihem nic společného," řekl armádní šéf a náměstek ministra obrany generál Udomdedž Sitabutr v televizním rozhovoru.

Zástupci českého velvyslanectví v Bangkoku sdělili, že prozatím nemají informace o tom, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi. To potvrdila i mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

"Neví se, jestli tam nebyli nějací Češi, byť ten předpoklad je relativně pozitivní kvůli tomu, že není hlavní sezona, která vždycky bývá mezi listopadem a únorem," řekla v pondělí Lagronová. Pokud jde o případné doporučení pro cesty Čechů do Thajska, bude podle ní záležet na charakteru útoku, který teď ještě není zcela zřejmý. Věc se podle ní bude řešit v úterý ráno na operativní poradě na ministerstvu.

Výbuch po sobě zanechal dva metry hluboký kráter. "Bylo to jak u řezníka," řekl agentuře Reuters novozélandský záchranář Marko Cunningham, který v Thajsku působí. "Těla ležela všude, některá rozervaná. Nohy byly tam, kde měla být hlava. Bylo to děsivé," řekl.

Podle thajského ministra obrany Pravita Vongsuvana byl útok v centru metropole namířen proti rozvoji turistického ruchu a celé thajské ekonomice. Jde nejspíš o teroristický čin, který byl spáchán přímo v centru turistické čtvrti, uvedl ministr v první reakci thajské vlády.

"Stále nevíme, kdo to udělal a proč," řekl Vongsuvan novinářům. "Nevíme ani, zda byl útok motivován politicky. Chtěli ale poškodit naši ekonomiku a my je dostaneme," konstatoval.

Výbuch zastavil život v centru města ve večerní dopravní špičce. Policisté bezprostředně po explozi vyklidili okolní obchodní centra. V okolí místa exploze jsou i luxusní mezinárodní hotely, v minulosti se v okolí scházely i davy demonstrantů při protivládních protestech.

V Thajsku byl po loňském květnovém vojenském převratu relativní klid. Určité napětí podle médií vyvolalo oznámení vojenské vlády, že možná uspořádá všeobecné volby až v roce 2017 a provede změny v ústavě, které umožní vládnutí podle mimořádných dekretů.

Jih Thajska už více než deset let sužuje separatisticky motivované násilí. Naposledy před týdnem si tam pumový útok vyžádal šest mrtvých a 11 zraněných. Od roku 2004, kdy muslimští separatisté na jihu Thajska zahájili sérii útoků, zemřelo při podobných násilnostech více než pět tisíc lidí.