Čínský vládní list Global Times v pátek obvinil Turecko, že pomáhá etnickým Ujgurům dostat se z Číny. Turecko údajně využívá agenty a vybavuje příslušníky čínské muslimské menšiny pasy. Turecko před deseti dny přijalo přes 170 Ujgurů, kterým se podařilo dostat se do Thajska.

Žili tam s dalšími v uprchlickém táboře a Bangkok tvrdí, že to byli občané Turecka. Dalších 109 Ujgurů ale Thajsko deportovalo do Číny, za což sklidilo velkou kritiku v USA a mezi ochránci lidských práv. Podle nich hrozí těmto lidem po návratu tvrdý trest.

Čínské ministerstvo zahraničí tvrdí, že ti, kteří byli posláni zpět, jsou zločinci a že s nimi bude naloženo podle čínského práva. Mluvčí ministerstva řekla, že nejde rozhodně o uprchlíky, jak to některé země vidí, ale o nelegální migranty.

Mluvčí ujgurské exilové organizace Světový ujgurský kongres v pátek řekl, že Čína záležitost s uprchlíky překrucuje, protože Ujgurové prchají před systematickým útlakem, jemuž jsou v Číně vystaveni.

Obývají autonomní oblast Sin-ťiang a stěžují si na tvrdé omezování své víry a kultury a na rozpínavost většinových Chanů (Číňanů).

Ujgurové hovoří turecky a občané Turecka s nimi sympatizují. Ve čtvrtek protestovali Turci před thajským konzulátem v Istanbulu a rozbíjeli jeho zařízení. Bangkok ale v pátek své kroky obhajoval. Zástupce vládního mluvčího Veračon Sukchontchapatipak prohlásil, že vláda jedná "ve shodě s mezinárodními dohodami a zákony". Občanství všech uprchlíků prý pečlivě ověřila.

"Není to tak, že Čína z ničeho nic požádala o vydání Ujgurů a my jsme je poslali zpět. Čína požádala o deportaci všech, ale to jsme neudělali," řekl. Trval na tom, že 173 lidí byli Turci a 109 Číňané. Ověřit ještě zbývá občanství dalších 50 uprchlíků.

Global Times napsal, že mnoho Ujgurů se chce dostat přes jižní Asii do Turecka a odtud pak do Sýrie a Iráku a připojit se tam k boji Islámského státu.