Indie v sobotu vyzkoušela novou modifikaci své mezikontinentální rakety Agni-V, padesátitunové střely o doletu více než 5000 kilometrů. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na prohlášení indického premiéra, který vědcům poblahopřál.

Raketa odstartovala v 03:39 SEČ z mobilního odpalovacího zařízení na ostrově v Bengálském zálivu u východního pobřeží Indie. První zkouška se odehrála v dubnu 2012, zařazení do výzbroje však vyžaduje další testy.

První z rodiny indických balistických raket, Agni-I, byla s to dopravit tunový náklad na vzdálenost asi 700 kilometrů. Agni-V je už s to zasáhnout i čínská velkoměsta Peking a Šanghaj a také většinu případných cílů v Evropě.

Raketa má podle komentátorů podpořit snahy Indie čelit regionální dominanci Číny. Dillí nicméně ujišťuje, že ostatní země by raketu neměly vnímat jako hrozbu a celý program má pouze odstrašovací charakter.

V raketovém závodě před Indií vede Čína; disponuje mezikontinentálními balistickými střelami, které jsou schopné zasáhnout celé indické území.

Třístupňová raketa Agni-V využívá pevné palivo a dokáže nést jadernou hlavici o váze až 1,5 tuny. Je vysoká 17,5 metru, startovní hmotnost je 50 tun. Je schopná nést několik hlavic, ale i vynést satelit na oběžnou dráhu. Indii vyšla údajně na 25 miliard rupií (asi 7,6 miliardy Kč).

Indie má arzenál schopný zasáhnout celé území svého dlouhodobého rivala Pákistánu, v posledních letech se ale soustřeďuje na tušenou čínskou hrozbu. Indie s Čínou v roce 1962 vedly válku a stále se přou o hraniční linie. Dillí Peking také podezřívá, že se v posledních letech snaží zvýšit svůj vliv v Indickém oceánu.