U soudu s posádkou jihokorejského trajektu Sewol v pondělí poprvé vypovídali studenti, kteří dubnové ztroskotání přežili. Ve svém svědectví mimo jiné uvedli, že přestože se loď rychle potápěla, posádka včetně kapitána jim radila zůstat v kajutách. Toto doporučení bylo prý "speciálně určené studentům střední školy Danwon", vzpomínali žáci.

"Čekali jsme, a když voda začala pronikat dovnitř, řekla nám předsedkyně třídy, abychom si oblékli záchranné vesty... Dveře jsme měli v tu chvíli nad hlavami a předsedkyně nám řekla, že tudy se dostaneme ven. Tak jsme to také udělali," popsal jeden ze studentů. "Ostatní děti, které se dostaly ven před námi, nás vytáhly," dodal.

Trajektem Sewol cestovalo 16. dubna 475 lidí, z nichž 325 byli středoškoláci. Jeli na školní výlet na oblíbený ostrov Čedžu, vzdálený asi 100 kilometrů od Korejského poloostrova. Na potápějící se lodi zemřelo 293 lidí a dalších 11 se stále nenašlo, což z tragédie dělá nejhorší jihokorejské lodní neštěstí za posledních 44 let. 

V červnu začal soudní proces s posádkou. Je obviněna ze zanedbání povinností při evakuaci cestujících. Kapitánovi a třem dalším členům posádky hrozí až trest smrti za zabití z nedbalosti. Sami opustili loď, zatímco většina pasažérů zůstala uvnitř a po převrácení lodi se jich zachránilo jen pár.

Obhajoba tvrdí, že posádka byla zmatená a zraněná, a proto zpanikařila. Obvinění byli prý také přesvědčení, že evakuace cestujících je práce pobřežní stráže. 

Na tu se také spustila kritika. Studenti popisovali, jak příslušníci stráže čekali u trajektu, až pasažéři vyplavou. Nevstoupili přitom na loď, jen cestujícím venku pomáhali do člunů. Podle další ze studentek se do záchranné akce zapojilo víc rybářů než příslušníků pobřežní stráže.

Kromě posádky před soudem stanuli také majitelé firmy Chonghaejin Marine, která trajekt Sewol provozovala. Hlava rodiny vlastníků Yoo Byung-eun byl od dubnové tragédie na útěku. Jeho tělo našla 22. června policie. Bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, proto se jej podařilo identifikovat až 12. července. Dosud není jasné, co bylo příčinou smrti, spekuluje se i o sebevraždě. Nejstarší syn Yoo Byung-euna se také od dubna skrýval, policie ho však už dopadla.

Jedním z důvodů ztroskotání Sewolu totiž mohly být jeho nelegálně provedené úpravy. Podle BBC byla loď přetížena, vezla více cestujících a nákladu, než bylo původně dovoleno. Jihokorejská veřejnost je po tragédii rozhořčená a jako jednu z jejích příčin vidí korupci. 

Šestice studentů, která v pondělí svědčila před soudem, byla první skupinou ze 75 školáků, kteří mají v případu vypovídat.