Španělský soud v pondělí vydal mezinárodní zatykače na bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina a expremiéra Li Pchenga kvůli obviněním z porušování lidských práv a z genocidy v Tibetu.

Soudce Ismael Moreno využil zákon, který umožňuje španělské justici soudit případy porušování lidských práv v zahraničí, když se na ni s podnětem obrátí španělští občané.

Šance na to, že by se čínští politici skutečně objevili před španělským soudem, je však podle španělských médií minimální.

Soud se zabývá podnětem španělské organizace bojující za práva Tibeťanů, která potrestání údajných zločinů bývalých čínský vůdců požaduje od roku 2008.

Moreno oznámil, že soud žádá zatčení Ťiang Ce-mina za to, že "aktivním způsobem podporoval a přijímal politiku", která podle soudu vedla k potlačování práv Tibeťanů a zatýkání tisíců z nich, přičemž řada jich byla mučena či beze stopy zmizela.

Zatykače se týkají rovněž expremiéra Li Pchenga a dalších tří někdejších vysokých čínských funkcionářů. Ťiang zastával funkci hlavy státu v letech 1993 až 2003.

Čína již před časem naznačila, že vyšetřování považuje za zasahování do svých vnitřních záležitostí a obvinění označila za nesmyslné.

Kvůli spornému zákonu zadrželi diktátora Pinocheta

Španělsko v minulosti řešilo řadu případů údajného porušování lidských práv v zahraničí, většina z nich však k potrestání údajných viníků nevedla. Jedním z nejznámějších byl zatykač na bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta, který vydal známý soudcem Baltasar Garzón.

Na základě zatykače sice chilského generála zadržela Británie, do Španělska jej však nevydala.

Vládnoucí Lidová strana se nyní v parlamentu snaží prosadit změnu zákona, která by omezila možnosti soudců řešit skutky, k nimž došlo mimo španělské území, a uvolnila jim tak ruce pro domácí kauzy.