Severní Korea by mohla již za jeden či dva měsíce obnovit činnost hlavního jaderného reaktoru v areálu v Jongbjonu. Reaktor o výkonu pět megawattů je schopen ročně produkovat zhruba šest kilogramů plutonia pro výrobu atomových zbraní. Na základě analýzy satelitních snímků o tom dnes informoval americko-korejský institut, který působí při univerzitě Johnse Hopkinse ve Washingtonu.

KLDR v době velkého napětí na Korejském poloostrově v dubnu oznámila, že plánuje reaktivovat svůj hlavní reaktor v jaderném komplexu v Jongbjonu. Z něj Severní Korea získala plutonium, které použila při svých zkušebních jaderných explozích.

Zmíněný reaktor byl uzavřen v červenci 2007 v rámci dohody, v níž se Severní Korea zavázala zastavit svůj jaderný zbrojní program výměnou za potravinovou pomoc.

Na základě analýzy satelitních snímků institut sdělil, že KLDR učinila "značný pokrok" při obnově jaderného komplexu v Jongbjonu, včetně pětimegawattového grafitového reaktoru.

"Pětimegawattový reaktor je asi měsíc či dva od zahájení provozu. Nejistá je ale dostupnost čerstvých palivových tyčí, které by reaktor poháněly," uvedl podle agentury AFP zmíněný institut.

"Až bude zařízení funkční, bude schopné produkovat přibližně šest kilogramů plutonia ročně, jež bude možné využít k výrobě nukleárních zbraní," konstatoval institut.

Nejnovější satelitní snímky naznačují, že Severní Korea "v podstatě dokončila chladící systém, který je pro činnost reaktoru klíčový". KLDR v roce 2007 zničila chladící věž reaktoru, aby ukázala, že je připravena dostát svým slibům denuklearizace. Zničená chladící věž nebyla opravena, ale místo toho byl využit vedlejší chladící systém, uvedl zpravodajský server BBC News.

Sankce za jaderné zkoušky

Snímky americko-korejského institutu také ukazují, že KLDR by mohla už během několika měsíců spustit nový lehkovodní jaderný reaktor, jehož budování v Jongbjonu dokončila. Lehkovodní reaktory jsou primárně určeny k výrobě elektrické energie, mohou být ale využity i k výrobě plutonia pro jaderné zbraně. V zařízení v Jongbjonu, které je v provozu od 60. let minulého století, je rovněž několik výzkumných reaktorů.

Severní Korea provedla od roku 2006 již tři jaderné zkoušky, tu poslední letos v únoru. Rada bezpečnosti poté zpřísnila sankce vůči KLDR, na což Pchjongjang reagoval přívalem výhrůžek namířených především proti Spojeným státům a Jižní Koreji, kterým pohrozila jaderným i raketovým útokem.

Severní Korea rovněž uzavřela společnou korejskou průmyslovou zónu Kesong a varovala, že reaktivuje reaktor v Jongbjonu. V posledních týdnech agresivní rétorika Pchjongjangu zeslábla.