Jižní Korea kvůli severokorejském jadernému testu svolala mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Její členové v pořadí již třetí jaderný výbuch KLDR tvrdě odsoudili a označili jej za vážné porušení rezolucí rady.

Americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová při této příležitosti řekla, že USA a jejich spojenci mají v úmyslu prosadit zpřísnění sankcí vůči severokorejskému režimu, které byly zavedeny při předchozích jaderných zkouškách v letech 2006 a 2009.

Jihokorejský ministr zahraničí Kim Song-hwan, jehož země radě v současnosti předsedá, sdělil, že RB OSN začne v reakci na jaderný test pracovat na "přiměřených opatřeních" v souladu se svými závazky. Rada již při zpřísnění sankcí v prosinci po severokorejském odpálení mezikontinentální rakety slíbila "významnou akci" v případě nové atomové zkoušky.

Podle Kima se patnáctičlenná rada jednomyslně shodla na tom, že pokus je "jasnou hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost".

Diplomaté Spojených států a jejich spojenců už při zahájení mimořádného uzavřeného jednání vyjádřili přesvědčení, že se členové rady na rychlém odsouzení KLDR shodnou.

Zdlouhavější ale zřejmě bude přijetí rezoluce zpřísňující sankce či zavádějící nová omezující opatření, což si podle diplomatických zdrojů může vyžádat i několik týdnů.

Severokorejský test odsoudila i nedávno zvolená jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje. Její vláda prý nebude svého severního souseda ozbrojeného jadernými zbraněmi tolerovat.

"Jaderný test KLDR je vážnou hrozbou pro Korejský poloostrov a mezinárodní mír, která brání v budování mezikorejské důvěry a úsilí o mír," uvedla v oficiálním prohlášení po mimořádném 50minutovém zasedání bezpečnostního týmu, který se ještě dopoledne sešel.

Soul věří, že KLDR v jaderných testech v posledních letech výrazně pokročila a je schopna už testovat uranovou bombu. To by jim v rámci vývoje zbraní otevřelo nové možnosti, podotýká agentura Jonhap.

Měření radioaktivity

Spojené státy už z japonské letecké základny v Okinawě vyslaly nad moře armádní letoun WC-135W, který má ve vzduchu zaznamenat případnou radioaktivitu, která by se po výbuchu jaderné bomby uvolnila.

Bílý dům prohlásil, že USA stojí na straně Jižní Koreje. "Prezident Obama jednoznačně potvrdil, že Spojené státy se pevně drží svých obranných závazků vůči Korejské republice, včetně prostředků rozšířeného odstrašování, které nabízí americký jaderný deštník," píše se v prohlášení.