Americká internetová společnost Google zveřejnila podrobnou mapu Severní Koreje. Lidé na ní tak od nynějška uvidí více detailů - dosud byla na internetové stránce Google Maps převážně prázdná.

Oznámení přišlo po soukromé humanitární návštěvě šéfa Googlu Erica Schmidta v KLDR. Obyvatelé komunistického státu na Google nemají přístup, a mapa KLDR tak pro ně z velké míry zůstává nedostupná.

Google údaje shromáždil prostřednictvím nástroje Map Maker, který umožňuje veřejnosti, aby se zprostředkováním svých znalostí o místě podílela na tvorbě map prostřednictvím satelitních snímků. V případě KLDR byly prý hlavním zdrojem informací především satelitní fotografie.

Agentura AFP napsala, že aktualizovaná mapa poskytuje detailnější pohled na hlavní město Pchjongjang s trhem, parky nebo chrámem. Mimo metropole je ještě prořídlá, zachycuje ale několik velkých měst a letišť nebo rafinerii. Šedivé plochy na mapě představují pracovní tábory, pro které Google používá označení koncentračních a pracovních táborů za stalinského období v někdejším Sovětském svazu - gulagy.

Nová mapa KLDR:


View Larger Map

"V Map Maker jsme o tuto věc usilovali několik let a teď máme připravenou novou mapu KLDR, dostupnou nyní na Google Maps," uvedl na blogu vysoce postavený manažer v Google Map Maker Jayanth Mysore. Upozornil, že mapy mají velký význam pro obyvatele Jižní Koreje, kteří měli v zemi severního souseda předky nebo tam stále mají příbuzné.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International ve zprávě z května 2011 uvedla, že počet a velikost internačních táborů v KLDR se v předchozích deseti letech zvětšily a v "hrůzných podmínkách" je v nich drženo asi 200 000 lidí. Pchjongjang tvrdí, že tyto pracovní tábory neexistují a jsou dílem zahraniční propagandy. Britský deník The Telegraph ale v pátek napsal, že experti na základě aktualizovaných satelitních snímků služby Google Earth odhalili nový pracovní tábor v KLDR.

Google prostřednictvím komunitní mapy Map Maker do Google Maps přenesl mapové údaje o zemích jako Irák nebo Afghánistán. Na vytvoření detailnější mapy KLDR se prý podílelo velké množství Jihokorejců. Někteří přispěvatelé přitom upozorňují, že nová mapa dává určitou základní orientaci, vytvoření spolehlivé navigace ale nějakou dobu potrvá.