Družice, kterou na oběžnou dráhu minulý týden vynesla severokorejská raketa, patrně na orbitu klesá dolů a je s největší pravděpodobností "mrtvá". S odvoláním na astronomy to napsal americký list The New York Times.

Toto zjevné selhání sice neznamená, že by se satelit zřítil rychle zpátky na Zem, ale může představovat velkou ránu severokorejským oslavám startu rakety coby absolutního úspěchu.

"Točí se nebo klesá a my jsme nezachytili žádný přenos," řekl listu Jonathan McDowell, astronom Harvardovy univerzity, který sleduje starty raket a vesmírnou aktivitu.

Severokorejské sdělovací prostředky nefunkčnost družice nezveřejnily ani nijak nekomentovaly. V posledních dnech se soustřeďují na první výročí úmrtí Kim Čong-ila, jehož smrt 17. prosince 2011 měl start rakety připomenout.

Odpálení rakety z minulého týdne státní sdělovací prostředky prezentovaly jako naprostý úspěch mladého vůdce země Kim Čong-una, nejmladšího syna Kim Čong-ila, a to navzdory skutečnosti, že svět tento start okamžitě odsoudil.

Špatně skrytý test rakety dlouhého doletu

V den startu KLDR informovala, že družice na orbitě bude vysílat "píseň generála Kim Ir-sena" a "píseň generála Kim Čong-ila". Satelit zhruba o velkosti domácí pračky je údajně vybavený také kamerou, aby mohl pozorovat zemský povrch. To by ovšem vyžadovalo, aby družice zůstávala co nejstabilnější. Propad na orbitu by podle McDowella mohl naznačovat, že palubní systémy kontroly a stabilizace selhaly.

"Je jasné, že raketová část fungovala Severokorejcům velmi dobře," dodal McDowell. "Skončili na správné oběžné dráze. Ale většina důkazů naznačuje, že satelit selhal buď už při výstupu do vesmíru, nebo krátce poté."

Start, který mezinárodní společenství všeobecně odsoudilo, podtrhl odhodlání Kim Čong-una pokračovat v nesmlouvavé politice svého otce, i kdyby mu to mělo vynést další sankce světa.

Západ na start rakety pohlíží jako na nepříliš dobře skrývaný způsob, jak obejít sankce OSN zakazující KLDR provádět testy raket dlouhého doletu. Ty podle OSN nejen ohrožují regionální stabilitu, ale navíc plýtvají zdroji a prostředky v zemi, jež se potýká s chronickým nedostatkem jídla. Panují navíc obavy, že KLDR bude pokračovat i ve svých jaderných testech.