Zakladatel a čelný představitel mezinárodní sekty moonistů korejský reverend Moon Son-mjong zemřel ve věku 92 let v nemocnici nedaleko Soulu na následky spojené se zápalem plic.

V neděli to oznámili zástupci jeho církve, která má na celém světě desetitisíce následovníků. Mnohými je zase naopak považována za jeden z nejnebezpečnějších kultů.

Moon v roce 1995 navštívil také Prahu, kde si jeho projev vyslechly stovky lidí z Čech i ze Slovenska.

Moon založil Církev sjednocení v Soulu v roce 1954 poté, co přežil nasazení ve válce na Korejském poloostrově (1950 - 1953). Svým posluchačům předkládal nové interpretace pasáží z Bible. Jednu dobu byl podle DPA patrně nejznámějším Korejcem na světě, dnešní generace si však již s jeho jménem mnoho nespojují.

Církev proslula zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech, typické pro ni je hromadné sezdávání párů, které se nikdy předtím nepotkaly a ke společnému životu se rozhodly jen na základě fotografií a popisu svých vlastností.

Dokonalá rodina

Cílem učení je založit dokonalou rodinu, obnovit čistotu světa a nastolit v něm mír a harmonii. Moon proto pořádal hromadné svatby napříč národnostmi s cílem založit dokonalou rasu, která ovládne svět.

V pozdějších letech se církev zaměřila také na výstavbu své ekonomické základny v oblasti stavebnictví, cestovního ruchu i médií. Díky obchodnímu talentu se z Moona stal miliardář, napsala agentura DPA. Církev se pokouší také proniknout do politického života - pochází z ní mnoho ultrapravicových politiků.

Moon se narodil v roce 1920 v zemědělské oblasti, která je dnes součástí území KLDR. Tvrdil, že když mu bylo 15 let, zjevil se mu Ježíš Kristus a vyzval ho, aby zřídil království Boží na Zemi. Tehdy prý dvakrát odmítl, potřetí však výzvu přijal, napsala agentura Reuters. Než utekl do Jižní Koreje byl vězněn a mučen komunistickým režimem.

Podle agentury AP udržoval přátelské vztahy například se severokorejským vůdcem Kim Ir-senem. Když vůdce v roce 1994 zemřel, jeho nástupce Kim Čong-il Moonovi každý rok posílal k narozeninám hodnotné dary. Reverend se přátelil i s konzervativními americkými představiteli, například s bývalými prezidenty USA Richardem Nixonem, Ronaldem Reaganem či Georgem Bushem.

Jeho osobu lze podle DPA charakterizovat různými přízvisky: patrně první jihokorejský miliardář, fanatický antikomunista, charismatický kazatel nebo třeba král míru. Poslední označení vychází z toho, že se před lety při jedné podivné ceremonii v přijímacím prostoru amerického Senátu nechal zahalit do královského pláště a na hlavu si nechal nasadit korunu, uvedla DPA.