Čína a USA údajně vedou jednání o udělení amerického azylu nevidomému čínskému disidentovi Čchen Kuang-čchengovi, kterému se zázračně podařilo utéct z domácího vězení na americkou ambasádu v Pekingu.

I když uprchlík původně řekl, že o azyl nemá zájem, jeho přítel Bob Fu z občanskoprávní skupiny ChinaAid se domnívá, že nakonec svůj názor změní.

"Myslím si, že pokud Čína bude ochotna na tuto eventualitu přistoupit, aby si zachovala tvář, Čchen a jeho rodina se pro cestu do Spojených států nakonec rozhodnou," řekl pro agenturu Reuters. Dohoda má být uzavřena před návštěvou Hillary Clintonové v Pekingu, kde se šéfka diplomacie USA bude od čtvrtka účastnit čínsko-amerických strategických rozhovorů.

A jak se slepému disidentovi útěk z domácího vězení, ve kterém ve venkovské provincii Šan-tung strávil skoro dva roky, podařil?

"Nejprve se pokusil vykopat tunel, ale od tohoto plánu nakonec upustil," řekl pro agenturu Fu. "Uspěl až s plánem předstírat, že leží v posteli."

Dělal, že je nemocný. Přestal kvůli tomu vycházet ven a hlídači si zvykli, že ho několik dní po sobě nevidí. V nestřeženém okamžiku se mu pak přes ně podařilo proplížit, přelézt dvoumetrovou zeď kolem domu a dostat se na svobodu.

V Šan-tungu zůstala jeho žena, šestiletá dcera, které nyní čínská policie drží v domácím vězení. Řada Čchenových příbuzných byla zadržena a po dalších policisté pátrají.

Seskok na svobodu

"Mluvili jsme o tom, jak Čchen přelezl vysokou zeď uprostřed noci. Víc než dvěstěkrát přitom prý spadl," popisuje vyprávění přítele jeden z nejvýznamnějších čínských disidentů Chu Ťia. Při seskoku na druhou stranu zdi si pak zranil chodidlo.

"Nevzdal se a klopýtal stále vpřed," říká Chu. Nevidomému se pak podařilo dostat přes řeku až k přátelům, kteří ho odvezli autem do pět set kilometrů vzdáleného Pekingu.

"Pokud si dobře pamatuji, říkal, že mu trvalo 20 hodin překonat všechny překážky, než se dostal k lidem, kteří na něj čekali," dodává Chu.

V Pekingu se pak údajně Čchen přemisťoval z místa na místo, aby ho úřady neobjevily. O jeho útěku z domácího vězení se stráže podle Fua dozvěděly až minulý čtvrtek, s pětidenním zpožděním.

"Drahý premiére Wene, konečně jsem uprchl," ohlásil Čchen na videozáznamu, který v pátek zveřejnil na internetu. Uvedl zde mimo jiné, že byl pod stálým dohledem jak u sebe doma, tak v okolních ulicích.

"Odhaduji - protože nevidím - že kolem bylo 90 až 100 policistů a vládních či stranických úředníků," řekl Čchen.

U Američanů

Nakonec Čchen se objevil na půdě amerického velvyslanectví, řekl ale, že o politický azyl nestojí.

Ani na svém videozáznamu aktivista neuvádí, že by měl v úmyslu odjet do ciziny. Naopak vyzývá premiéra Wen Ťia-paa, aby nařídil vyšetřit bití, týrání a další špatné zacházení, kterým byli on, jeho manželka a dcera vystaveni ze strany místních úředníků během 20 měsíců jeho domácího vězení.

Bob Fu sdělil, že Čchenovi krátce po nočním útěku z domácího vězení nabídl, že mu pomůže překročit hranice Číny "jistou ilegální trasou". Čchen to ale prý odmítl a místo toho zvolil cestu do Pekingu.

Epizoda z americké ambasády by mohla ohrozit diplomatické vztahy mezi Čínou a USA, upozorňují aktivisté, kteří se podíleli na útěku.

Slepý disident se jako právní samouk proslavil bojem za práva čínských žen. Pozornost upoutal v roce 2005, když obvinil režim, že nutí ženy k interrupcím i v pokročilém stadiu těhotenství ve jménu komunistické politiky regulace počtu obyvatel.

Čchen byl předloni v září propuštěn z vězení, kde si od srpna 2006 odpykával trest za poškozování cizího majetku a dopravy. I pak byl ale internován v domácím vězení.