Údajné rozvracení státu a pomlouvání komunistické strany. Tak zněla obvinění, kvůli kterým byl Chu Ťia v roce 2008 uvězněn. O víkendu byl sice propuštěn na svobodu, ale ani tak nebude úplně "volným".

Jak na sociální síti Twitter uvedla Chuova manželka, aktivista bude ještě rok zbaven politických práv a nebude smět komunikovat s médii. "Během toho roku se budeme soustředit na léčení jeho cirhózy ... a na to, aby se vyhnul dalšímu zatčení," napsala.

Propuštění známého disidenta uvítala mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Zároveň ale vyjádřila obavy z možné další perzekuce Chua ze strany čínských úřadů.

"Nejsme si jisti, že získá svobodu. Spíš si myslíme, že bude jeho svoboda nějakým způsobem omezována, například domácím vězením, policejním dohledem nebo obtěžováním ze strany úřadů," uvedl zástupce organizace Nicholas Bequelin.

Sedmatřicetiletý Chu Ťia původně působil jako obhájce práv lidí nakažených virem HIV. Později ale začal uvádět, že problémy země tkví v tom, že úřady dostatečně nerespektují lidská práva.

Čínský disident za svůj boj za lidská práva získal v roce 2008 Sacharovovu cenu, kterou uděluje Evropský parlament. O rok později byl nominován i na Nobelovu cenu za mír, ocenění ale nezískal.