Japonští technici ve čtvrtek vstoupili do budovy prvního reaktoru jaderné elektrárny Fukušima 1. Stalo se tak poprvé od výbuchu vodíku, který elektrárnu zasáhl den po ničivém zemětřesení a tsunami. Elektrárna byla poté vyřazena z provozu.

Dvanáct pracovníků musí v budově reaktoru nainstalovat ventilační zařízení, které má snížit radiaci.

Snížení radiace je nezbytné pro to, aby mohl být uveden do provozu také chladící systém, který udržuje teplotu reaktoru na potřebné úrovni. Inženýři na sobě mají ochranné oblečení a masky a jsou rozděleni do skupinek, které se po deseti minutách práce střídají.

Exploze v jaderné elektrárně zničily ještě další tři reaktory. Společnost Tepco provozující Fukušimu se také musí vypořádat s radioaktivní vodou, která uniká z reaktoru číslo 2. Vedení společnsoti předpokládá, že celou situaci bude mít pod kontrolou do konce roku. Už se ale objevují pochybnosti, že se jim tento cíl nepodaří splnit.

Kvůli obavám z radiace byla kolem elektrárny vytvořena dvaceti kilometrová evakuační zóna. Prezident společnsoti Tepco Masataka Shimizu ve středu navštívil evakuační centrum, kde se za celou situaci omluvil.

Zemětřesení a tsunami si vyžádaly téměř 15 tisíc obětí a podle posledních údajů se přes 10 tisíc lidí stále pohřešuje. Celkové škody se odhadují na 300 miliard dolarů, čímž se tato katastrofa stala nejnákladnější v historii.