Dvoumilionový Brisbane, třetí největší australské město, v pátek začal uklízet spoušť po ničivých záplavách, které v ulicích zanechaly tuny bahna, suti a trosek. V některých čtvrtích voda rychle opadá, jinde se však stále drží vysoko. Práce na nápravě škod pokračují také v zaplavených uhelných dolech. Jak napsala agentura Reuters, některé by mohly plně obnovit provoz dokonce až za půl roku. Australská premiérka Julia Gillardová do poškozených oblastí státu Queensland vyslala další vojáky.

Po rozlehlém území Queenslandu těžce zasaženého rozbouřeným živlem se rozjely vojenské tahače s nákladem potravin a ošacení. Pomoc postiženým shazují i vojenské vrtulníky. Přístup do samotného Brisbane byl fakticky uzavřen, smějí do něj vjíždět jen záchranáři a úklidové čety.

Ve městě se už podařilo obnovit dodávku proudu pro 170.000 domů, ale zhruba 43.000 domácností po celém Queenslandu je podle serveru BBC stále bez elektřiny. Queenslandská premiérka Anna Blighová varovala před bahnem, které v ulicích Brisbane zbylo po vodě kontaminované splašky z poškozené čističky odpadních vod. Mohlo by představovat zdravotní riziko pro obyvatele a musí být co nejrychleji odklizeno.

Horší než větrná bouře Tracy

Policie ¨v pátek evakuovala obyvatele několika obcí na hranicích státu Nový Jižní Wales, které začala voda ohrožovat. Evakuováno bylo kvůli prudkému dešti i 2000 lidí ve státě Viktorie.

Australská premiérka v pátek oznámila, že zvýší na dvojnásobek počet vojenského personálu pomáhajícího při odstraňování škod. S počtem 1200 vojáků tak podle agentur půjde o největší nasazení armády do prací na odstraňování následků přírodní katastrofy od roku 1974, kdy se severoaustralským městem Darwin prohnala větrná bouře Tracy.

Podle hlášení státní meteorologické služby může být Queensland do března vystaven nebezpečí silných větrných bouří. Meteorologové zároveň upravili předpověď pro větrnou smršť v Korálovém moři, která mohla přinést další várku srážek pro zaplavené oblasti. Živel se podle nových předpovědí začal posouvat od severovýchodních australských břehů na sever směrem do Tichého oceánu.

Úřady v uplynulém týdnu zadržely deset lidí pro podezření z rabování. Pojišťovací společnosti odhadují, že škody způsobené záplavami jen v Brisbane překračují pět miliard australských dolarů (přes 90 miliard korun).

Zasažen byl také důlní průmysl v Queenslandu, odkud pochází 90 procent australského exportu koksovatelného uhlí. Austrálie je největším světovým vývozcem této suroviny, která se používá při výrobě oceli. Reuters napsal, že mimo provoz kvůli záplavám zůstává více než 40 procent queenslandských uhelných dolů. Své závazky na dodávky uhlí kvůli zatopeným šachtám nebo železničním tratím nemohou plnit největší uhelné společnosti, včetně těžařských koncernů Rio Tinto, BHP Billiton nebo Xstrata. Podle některých provozovatelů dolů při odčerpávání vody chybí potřebná technika. Plné obnovení provozu může být v některých dolech záležitostí prý i šesti měsíců.

Podle Reuters by však záplavy mohly představovat plusové body pro australské labouristy. Labouristická premiérka Blighová prý sklízí pochvaly za to, jak na povodně zareagovala, což oživilo naděje labouristů na znovuzvolení v tomto státu ve volbách plánovaných na příští rok. Podle loňských průzkumů volebních preferencí by labouristy volilo pouze 28 procent queenslandských voličů.