Jižní a Severní Korea ve středu obnovily přeshraniční červenou telefonní linku, přestože v posledních měsících panují mezi oběma zeměmi napjaté vztahy. Soul několikrát v uplynulých týdnech odmítl výzvu KLDR zahájit oficiální rozhovory s cílem napětí snížit, napsala agentura AP.

Červený telefon zřídil Červený kříž v Pchanmundžomu v mezikorejském pohraničí. Loni v květnu linku přerušil Pchjongjang po torpédování jihokorejské lodi, z jejíhož potopení je KLDR obviňována. Vztahy mezi oběma zeměmi se ještě zhoršily po listopadovém bombardování jihokorejského ostrova severokorejským dělostřelectvem.

Po téměř osmi měsících tedy dnes poprvé telefon použili příslušní úředníci obou zemí.

V posledních týdnech Severní Korea začíná naznačovat ochotu k normalizování vztahů - několikrát vyzvala k obnovení rozhovorů s Jižní Koreou. Ta však návrh odmítla, jelikož nepovažuje nabídku za upřímnou, a požaduje, aby KLDR nejprve přiznala odpovědnost za útoky a plnila své závazky v souvislosti se svým jaderným programem.

Pchjongjang oficiálně žádal rovněž o obnovení ekonomického dialogu. Po jaderných a jiných vojenských testech i po útocích dostává KLDR hospodářskou pomoc fakticky jen z Číny, mezinárodní organizace i jednotlivé státy naopak sankce zpřísnily.

KLDR začátkem týdne navrhla také obnovení zmíněné linky a naznačila, že umožní návrat jihokorejských činitelů do společného průmyslového komplexu na svém území.

Soul souhlasil s obnovením telefonního spojení, jelikož je využíváno především pro zprávy o humanitárních záležitostech jako je například setkávání rozdělených rodin. Prvním jihokorejským vzkazem také bylo, že "komunikační kanál by neměl být nikdy jednostranně přerušován", jak tomu bylo v tomto případě.

Jižní Korea nicméně nemá v plánu vyslat své lidi okamžitě do průmyslového komplexu v Kesongu, pokud KLDR nezaručí jejich bezpečnost a nebude je v budoucnosti vykazovat, prohlásila mluvčí jihokorejského ministerstva pro sjednocení I Čong-ču.