Severokorejský režim nedbá varování západu a dál pokračuje ve výhrůžkách adresovaných Jižní Koreji. Naposledy jí pohrozil, že zablokuje silniční spojení na Korejském poloostrově, pokud se Soul skutečně zahájí  propagandistické vysílání z tlampačů umístěných na společné hranici tak, jak sliboval. KLDR stupňuje svou slovní agresi poté, co bylo potvrzeno, že její torpédo potopilo jihokorejskou válečnou loď.

Jižní Korea má také podle ruských médií obavy, že Severní Korea plánuje akci. Z jihokorejských radarů totiž údajně zmizely už na začátku týdne čtyři ponorky KLDR třídy Sang-O a podle odborníků není zvykem, aby zmizely na tak dlouhou dobu. 

Jihokorejská armáda teď slibuje, že je "bude hledat po celém Japonském moři s pomocí všech dostupných technických prostředků".

USA varovaly KLDR 

Kvůli napětí v regionu proběhlo několik diplomatických diskusí i setkání. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve středu na závěr svého asijského turné v Soulu vyzvala KLDR, aby ukončila své provokace a výhružnou politiku vůči svým sousedům.

Šéfka americké diplomacie rovněž prohlásila, že mezinárodní společenství, včetně Číny, musí na potopení jihokorejské lodi náležitě reagovat. "Byla to nepřijatelná provokace ze strany Severní Koreje a mezinárodní společenství má odpovědnost a povinnost na ni odpovědět," řekla Clintonová na tiskové konferenci po rozhovorech s jihokorejským prezidentem I Mjong-bakem a dalšími vysokými představiteli.

"Potopení lodi vyžaduje rozhodnou, ale přitom uváženou reakci. Je zde také dlouhodobá výzva přimět KLDR, aby změnila své chování... Důvěřujeme jihokorejskému vedení a jeho rozhodnutí, jak postupovat dál, budeme respektovat a podporovat," dodala Clintonová, která přicestovala do Soulu po intenzivních diskusích o zhoršující se situaci na Korejském poloostrově s čínskými politiky v Pekingu.

Čína, která je nejbližším spojencem KLDR, Clintonové slíbila, že bude se Spojenými státy spolupracovat na řešení aktuální korejské krize, zatím ale neakceptovala závěry mezinárodní vyšetřovací komise svalující vinu na KLDR a ve svých reakcích se omezila na opakované výzvy k umírněnosti.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že stále posuzuje důkazy předložené mezinárodními vyšetřovateli ohledně potopení jihokorejské lodi. "Je to nesmírně komplikovaná záležitost a my nemáme žádné přímé informace o příčinách," konstatovalo ministerstvo, aniž uvedlo, zda Peking dospěje k vlastnímu závěru do pátku, kdy čínský premiér Wen Ťia-pao odletí do Soulu na víkendový čínsko-japonsko-jihokorejský summit.