Americký prezident se zastal Jižní Koreje a vyzval severokorejský režim, aby se omluvil za torpédový útok na její loď  a změnil své "bojechtivé a výhružné" chování. A přikázal armádě, aby byla připravena se Jihokorejců zastat i v případě vojenského útoku ze severu.

"Podpora USA Koreji je jednoznačná a prezident přikázal velitelům armády, aby úzce spolupracovali se svými protějšky z Republiky Jižní Korea, aby byli připraveni zadržet budoucí agresi," cituje z vyjádření Bílého domu agentura Reuters. 

Obamovo prohlášení je reakcí na ranní události, kdy Jižní Korea zmrazila veškerý obchod se svým severním sousedem a oznámila, že KLDR z útoku oficiálně obviní v Radě bezpečnosti OSN. O opatřeních v okázalém poselství k národu informoval jihokorejský prezident I Mjong-bak.

Jihokorejský ministr obrany Kim Te-jong zároveň oznámil, že Soul uspořádá společně s americkou armádou protiponorkové cvičení. Jih také podle ministra obnoví na hranici vysílání z tlampačů proti Severní Koreji a zúčastní se Američany vedeného cvičení k zadržování plavidel s podezřelými jadernými nebo raketovými zbrojními náklady.

Severní Korea musí být potrestána za své opakované provokace, řekl prezident a v projevu z národního Památníku války vypočítal "neustávající" typy útoků komunistického Severní Koreje, včetně pumového útoku v jihokorejském letadle, při němž v roce 1987 zahynulo všech 115 lidí na palubě.

"Naším hlavním cílem není vojenská konfrontace," ujistil prezident v projevu přenášeném televizí. Varoval však zároveň, že Soul už nebude trpět žádné další severokorejské provokace a je připraven při jakémkoliv dalším narušení svého vzdušného prostoru, teritoriálních vod nebo území okamžitě využít svého práva na sebeobranu.

"Vždy jsme tolerovali brutalitu Severní Koreje, znovu a znovu. Dělali jsme to proto, že jsme vždy byli vedeni opravdovou touhou po míru na Korejském poloostrově," citovala z prezidentova prohlášení agentura AP.

"Teď se ale věci změnily. Severní Korea zaplatí cenu odpovídající jejím provokačním aktům," řekl I Mjong-bak. "Budu pokračovat v přijímání tvrdých opatření s cílem přivést Sever k odpovědnosti."

V trupu potopené korejské lodi našli úlomky torpéda, jednání s KLDR musí počkat - čtěte ZDE

Jihokorejci oplakávali námořníky ze záhadně potopené lodi - čtěte ZDE 

Severokorejský ústřední deník Rodong sinmun současně s plánovaným projevem jihokorejského prezidenta označil výsledky vyšetřování útoku na jihokorejskou loď za "netolerovatelnou těžkou provokaci", rovnající se vyhlášení války.

"Zrádcovská skupina neunikne našemu nemilosrdnému trestu," citovala z deníku agentura KCNA.

Mezinárodní vyšetřovací komise minulý týden potvrdila, že jihokorejskou válečnou loď potopilo 26. března severokorejské torpédo. Zachránit z vod Žlutého moře se podařilo 58 členů posádky korvety Čchonan, 46 námořníků ale při nejhorší neštěstí jihokorejského válečného námořnictva od korejské války v letech 1950 až 1953 zahynulo. KLDR svou účast na incidentu vytrvale popírá.