Severní Korea vyzvala Spojené státy k přímým jednáním. Komunistický stát je také podle svého ministerstva zahraničí připraven vrátit se k šestistranným jednáním o svém jaderném programu.

"Nastal čas, aby se Spojené státy rozhodly," prohlásil mluvčí ministerstva ohledně přímých rozhovorů mezi Pchjongjangem a Washingtonem. KLDR chce, aby tyto rozhovory předcházely obnovení jednání o jejím kontroverzním jaderném programu za účasti šesti zemí - Severní a Jižní Korey, Japonska, Číny, Ruska a Spojených států.

Minulý měsíc severokorejský vůdce Kim Čong-il prohlásil, že je připraven zvážit návrat k šestistranným jednáním, ovšem pod podmínkou, že se uskuteční přímé rozhovory s USA.

"Došli jsme k závěru, že se nejprve musejí sejít přímé strany, tedy Severní Korea a Spojené státy, a najít racionální řešení," citovala severokorejská agentura KCNA mluvčího ministerstva. "Nyní, když jsme projevili velkorysost a oznámili svůj postoj, že bychom chtěli hovořit se Spojenými státy a vést mnohastranná jednání včetně šestistranných rozhovorů, je na čase, aby se USA rozhodly."

Podle Reuters je toto prohlášení Pchjongjangu zatím nejvážnější ohledně utajovaného úmyslu země vrátit se k jednacímu stolu.

Pchjongjang dlouhodobě usiluje o exkluzivní setkání s představiteli USA a o uznání KLDR jako státu, který disponuje jadernými zbraněmi. USA se k přímému dvoustrannému jednání, ke kterým vyzval severokorejský vůdce Kim Čong-il, stavěly zatím obezřetně.

Severní Korea na podzim 2005 souhlasila s tím, že se vzdá svého jaderného programu výměnou za hospodářskou pomoc. Posléze zahájila likvidaci svého jaderného zařízení, ale o rok později otestovala svou jadernou nálož a letos v květnu další. Už v dubnu ale Pchjongjang označil všechny dohody, které vyplynuly z šestistranného jednacího fóra, za neplatné.

Rozhovory jsou ale ve slepé uličce už od konce loňského roku - KLDR prohlásila proces za "mrtvý" a vláda amerického prezidenta Baracka Obamy hledá způsob, jak jej oživit.