Globální zákaz jaderných zbraní požadoval dnes starosta Nagasaki při pietním aktu, který se uskutečnil u příležitosti 64. výročí amerického útoku na toto japonské město. Po shození jediné atomové bomby 9. srpna 1945 zahynulo na 74.000 lidí.

Určitého pokroku na cestě k odstranění jaderných zbraní bylo dosaženo, ale je třeba udělat ještě mnohem více, prohlásil podle agentury AP Tomihisa Taue. Symbolicky promluvil v 11:02 místního času, tedy v okamžik, kdy bomba Nagasaki zasáhla. Starosta připomněl výzvu Baracka Obamy k likvidaci jaderných zbraní, kterou americký prezident učinil při své lednové návštěvě Prahy, ale připomněl také květnový severokorejský jaderný test.

"Před námi jako před lidskými bytostmi jsou nyní dvě cesty. Zatímco jedna nás může zavést do světa bez jaderných zbraní, ta druhá vede k vyhlazení, k tomu, abychom znovu prožili zničení Nagasaki a Hirošimy," prohlásil Taue.

Nagasaki bylo zasaženo tři dny po americkém útoku na Hirošimu, která se stala historicky prvním místem bojového nasazení atomové bomby a kde přímo v okamžiku útoku či do několika měsíců zahynulo na 140.000 lidí.

Symbolický okamžik ticha dnes v Nagasaki přerušovaly údery mohutného zvonu v městském Parku míru, ve kterém byly rozvěšeny stovky papírových modelů jeřábů - ptáků symbolizujících pro Japonce dlouhý život. Po starostově vystoupení, které sledovalo na 6000 osob včetně hostů ze tří desítek zemí, zakroužily nad parkem vypuštěné holubice.

Atomové útoky Američanů na obě japonská města podle historiků uspíšily japonskou kapitulaci 15. srpna 1945 a tím také faktické ukončení druhé světové války.