Současně se v Teheránu sešly k Ahmadínežádově oslavě desítky tisíc jeho stoupenců. Jeho hlavní soupeř, bývalý premiér Mír Hosejn Músáví s poukazem na údajné podvody požádal o anulování výsledků voleb. Kvůli sobotním protestům bylo zatčeno asi 170 lidí.

Ahmadínežádovi odpůrci dnes už druhý den po sobě s pokřikem "Smrt diktátorovi" zapalovali popelnice, pneumatiky a hromady smetí a rozbíjeli okna autobusů. Policie proti nim zasahovala obušky a slzným plynem a vypálila také několik ran do vzduchu. Kvůli napjaté situaci byly dnes v Teheránu zavřeny obchody i státní úřady.

Podle oficiálních výsledků dostal Ahmadínežád skoro 63 procent hlasů, zatímco hlavní opoziční kandidát Mír Hosejn Músáví jen necelých 34 procent. Na další dva kandidáty zbyly jen zlomky. Hlasovalo rekordních 85 procent zapsaných voličů.

Situace kolem zadržených není jasná

V noci na dnešek policie zadržela více než stovku členů reformních stran podporujících Músávího. Jejich situace není jasná. Podle mluvčí soudu nebyli zadrženi, ale jen předvoláni k výslechu a varováni, aby nezvyšovali napětí, a pak opět propuštěni.

Údajně mezi nimi byli i bratr bývalého prezidenta Chátamího, předseda největší reformistické politické strany Organizace modžáhedů islámské revoluce (IRMO) Muhsín Mirdamadí a několik bývalých vysokých vládních činitelů včetně mluvčího Chátamího vlády Abdulláha Ramízanzádího.

Náměstek šéfa íránské policie řekl, že kvůli účasti na sobotních protestech bylo zatčeno asi 170 lidí, mezi nimi deset "hlavních plánovačů" nepokojů.

Oznámení opětného zvolení konzervativce Mahmúda Ahmadínežáda do prezidentského úřadu, které bylo podle oficiálních výsledků přesvědčivé, vyvolalo v sobotu v Teheránu velké rozhořčení stoupenců jeho hlavního rivala Míry Hosejna Músávího. Tisíce jich vyšly do ulic a protestovaly proti údajnému zfalšování výsledků voleb. Střetly se s Ahmadínežádovými fanoušky a s policií. Ta proti nim zasahovala obušky a slzným plynem. Šarvátky pokračovaly hluboko do noci.

Násilí proti demonstrantům odsoudila Evropa i USA 

Policejní zásah v neděli odsoudilo Německo. "Násilí bezpečnostních sil vůči demonstrantům je nepřijatelné," prohlásil ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier na stranickém sjezdu německé sociální demokracie SPD. Francouzský šéf diplomacie Bernard Kouchner varoval, že "brutální" potlačování Ahmadínežádových oponentů zavírá dveře k dialogu, a Írán násilným počínáním nic nevyřeší.

Americký viceprezident Joseph Biden yslovil "opravdové pochyby" o Ahmadínežádově vítězství a řekl, že USA a další země potřebují víc času na rozbor situace, než budou moci vynést nějaký soud o hlasování. Vyjádřil ale znepokojení nad způsobem, kterým, "jak se zdá", íránská vláda potlačuje svobodu projevu a potlačuje protesty proti Ahmadínežádovi.

Za zneklidňující označil v neděli Ahmadínežádovo vítězství bývalý český prezident Václav Havel.