Severní Korea už se necítí být vázána dohodou o příměří z roku 1953 a hrozí Jižní Koreji vojenskou akcí. Kromě toho už nezaručuje bezpečnost lodí u svého západního pobřeží. Oznámila to severokorejská agentura KCNA, jejíž zprávu převzaly světové agentury.

Hrozba Pchjongjangu zaznívá v době, kdy je svět znepokojen jeho novými nukleárními a balistickými aktivitami. V pondělí KLDR provedla svůj druhý podzemní jaderný test a od té doby také zkušebně odpálila už šest raket krátkého doletu.

Podle informace jihokorejského listu Čoson Ilbo Severní Korea kromě toho zřejmě obnovila provoz ve svém jaderném komplexu v Jongbjonu. Nasvědčují tomu údajně záběry z amerických špionážních družic, které odhalily páru stoupající ze zařízení na extrahování plutonia z vyhořelého jaderného paliva v jaderném komplexu v Jongbjonu.

Vojenskými aktivitami KLDR se cítí nejvíc ohrožena Jižní Korea. Korejská válka skončila v roce 1953 pouze příměřím. Hranici ve Žlutém moři pak vytyčila OSN a námořní incidenty v této oblasti jsou časté.

Soul v úterý oznámil, že se přidá k iniciativě Spojených států a bude zastavovat ty lodě, u nichž bude mít podezření, že přepravují zbraně hromadného ničení. To Severní Korea označila za vyhlášení války.

"Jakákoliv nepřátelská akce proti našim pokojným plavidlům, včetně prohledávání a zabavení, bude považována za neodpustitelný zásah do naší svrchovanosti a my na něj okamžitě odpovíme silným vojenským úderem," citovala agentura Reuters prohlášení mluvčího severokorejské armády ze zprávy KCNA.