HTML clipboardDo Aun Schan Su Ťij přijala začátkem května nečekanou návštěvu. Jeden Američan k disidentce prostě přeplaval přes jezero u jejího domu. Jeho motivy nejsou stále objasněny a nevylučuje se, že šlo o provokaci. Su Ťij z toho má trable se soudem.

Su Ťij u soudu působila slabě a byla bledá, ale při výslechu se občas usmála. Za nepovolenou návštěvu jí hrozí až pětileté vězení. Před soudem má vypovídat i ve středu.

Nositelka Nobelovy ceny za mír strávila v domácím vězení více než 13 z posledních 19 let. Poslední, šestiletá etapa tohoto vězení má vypršet ve středu. Protože ale Su Ťij tento měsíc ve svém domě poskytla bez povolení přístřeší Američanovi Johnovi Yettawovi, hovořila s ním a dala mu najíst, porušila prý bezpečnostní zákon.

Očekává se, že soud, který je v režii barmské vojenské junty, ji shledá vinnou. Proces je všeobecně považován za záminku zabránit Su Ťij ovlivnit volby, které se mají konat příští rok.

Do soudního sálu směli novináři a diplomaté. "Děkuji vám za to, že si děláte obavy a za vaši podporu," řekla jim Su Ťij, než ji odvedli policisté. "Vidět lidi ze světa venku je vždy dobré," dodala.

Barma je za svůj postoj vůči známé političce tvrdě kritizována na Západě i v Asii. K brzkému propuštění "zadržovaných" vyzvali Barmu ministři Evropské unie a asijských zemí sdružených v ASEM (Asijsko-evropské setkání) na závěr schůzky v Hanoji. Dělají si starosti o osud Su-Ťij. Apelovali také na barmskou vojenskou juntu, aby před volbami příští rok zrušila omezení týkající se politických stran.


Podle společnosti Člověk v tísni se v rámci celosvětové kampaně za propuštění politických vězňů z barmských věznic podařilo nasbírat přes 650 tisíc podpisů, mezi nimi i 4000 v Česku. Petice, pod niž se podepsali lidé ve 32 zemích světa, vyzývá generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, aby se osobně zasadil o propuštění všech barmských politických vězňů. Pan zatím pouze prohlásil, že je vězněním Su Ťij "hluboce znepokojen".