Peking výzvou ke klidu reagoval na rozhodnutí KLDR vykázat ze země inspektory OSN. Ti podle agentury Reuters ze Severní Koreje odjeli poté, co je Pchjongjang vybídl k opuštění jaderného komplexu v Jongbjonu. Komplex je schopný produkovat plutonium - materiál, který KLDR použila při svém prvním a zatím jediném nukleárním testu v roce 2006.

"Doufáme, že všechny strany projeví klid a zdrženlivost a budou předvídavě v rámci širšího pohledu usilovat o pokrok šestistranných rozhovorů," řekl na tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü.

Rozčarování nad severokorejským rozhodnutím vyhostit jaderné inspektory vyjádřilo Rusko. "Přirozeně to vyvolává rozčarování, jakkoli tyto akce nebyly překvapením - severokorejská strana před podobnou možností varovala," řekl agentuře Interfax Grigorij Logvinov, vyslanec ruského ministerstva zahraničí pro zvláštní záležitosti.

KLDR v úterý označila šestistranné rozhovory o svém nukleárním programu za zbytečné a oznámila, že z nich odstoupí a obnoví aktivity ve svém jaderném zařízení. Reagovala tak na pondělní rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, která v jednomyslně přijaté deklaraci odsoudila nedávné severokorejské vypuštění rakety dlouhého doletu a rozšířila sankce proti Severní Koreji.

Šestistranné rozhovory, kterých se s KLDR účastní Čína, Japonsko, Rusko, Jižní Korea a Spojené státy, byly zahájeny v roce 2003 s cílem přimět severokorejský komunistický režim, aby se vzdal svého jaderného programu výměnou za výraznou energetickou pomoc.

Pchjongjang v roce 2007 přistoupil na to, že odstaví reaktor v Jongbjonu a zpřístupní informace o všech svých jaderných zařízeních. Výměnou měl získat energetickou pomoc v podobě milionů tun topného oleje a vyřazení z amerického seznamu zemí podporujících terorismus. Letos v lednu ale Severní Korea oznámila, že zachová své jaderné zbraně tak dlouho, dokud Spojené státy budou vlastním jaderným arzenálem podporovat Jižní Koreu.