V New Yorku se narychlo sešla Rada bezpečnosti, aby projednala důsledky odpálení severokorejské rakety, které podle názorů mnoha zemí odporuje rezolucím OSN. Žádné další sankce či trest vůči KLDR však nepřijala, protože se na něm nedokázali její členové dohodnout.

Jednání rady bylo neveřejné. Spojené státy na něm prosazovaly "silnou kolektivní akci" ve vztahu k Severní Koreji.

"Členové rady bezpečnosti se dohodli, že budou pokračovat v konzultacích ohledně přiměřené reakce rady v souladu s její odpovědností v tak naléhavém případu," řekl na briefingu po jednání 15 členů rady její předseda Claude Heller.

Podle diplomatických zdrojů je RB rozdělena na přívržence tvrdého odsouzení vypuštění severokorejské střely a zastánce zdrženlivého postoje. Zastáncem "umírněné a přiměřené" reakce byla na jednání podle všeho hlavně Čína, která má v radě právo veta.

KLDR tvrdí, že šlo o vypuštění telekomunikační družice a že ta se dostala na oběžnou dráhu. Západní země, Japonsko a Jižní Korea se obávají, že mohlo jít o zkoušku rakety dlouhého doletu. USA a Jižní Korea oznámily, že podle jejich zjištění spadly všechny stupně rakety do oceánu a na oběžnou dráhu se nic nedostalo.

Severokorejský krok odsoudilo mnoho zemí světa, generální tajemník OSN, Evropská unie, Severoatlantická aliance. Kriticky reagoval při návštěvě Prahy také americký prezident Barack Obama. Zdrženlivý postoj zaujaly Rusko a Čína. Ty také mohou v Radě bezpečnosti vetovat případný návrh na sankce proti KLDR.