Tichomořské souostroví Tonga zasáhlo zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály, které podle prvních zpráv vyvolalo vlnu tsunami. Později ale úřady toto varování odvolaly. Přesto v oblasti vznikly rozsáhlé škody, napsala agentura Reuters.

"Údaje o hladině moře původně potvrzovaly, že byla vyvolána tsunami. Tato tsunami mohla zpustošit pobřeží v regionu poblíž epicentra zemětřesení," uvedlo americké středisko.

Lidé nebrali varování vážně 

Varování před vzedmutím hladiny moře obdržely vedle Tongy i Americká Samoa, Samoa, Fidži a další ostrovy. Podle zpráv BBC lidé na Tonze nebrali varování příliš vážně a zůstávali na plážích. Varování dostaly kromě přilehlých ostrovů také pobřežní oblasti Havaje, kde se může zvýšit hladina moře a mohou zesílit mořské proudy.

Otřesy trvaly asi 20 vteřin. Jejich ohnisko bylo podle amerického geologického úřadu asi 200 kilometrů jižně až jihovýchodně od hlavního města Nuku'alofa a v hloubce přibližně 10 kilometrů. Informace o zraněných či škodách zatím nejsou k dispozici.

Výbuch sopky pod mořem 

Zemětřesení přišlo dva dny po výbuchu podmořské sopky asi deset kilometrů od jihozápadního pobřeží hlavního ostrova Tongatapu. Sopka vrhala popel a kouř do výšky několika tisíc metrů.

 

Tonga, kterou tvoří zhruba 170 ostrovů, leží přibližně v polovině vzdálenosti mezi Austrálií a Tahiti. Je součástí takzvaného ohňového prstence - pásma s častou sopečnou činností a zemětřeseními. V oblasti kolem Tongy je 36 podmořských sopek.